Polskie Radio
Section05

miasto

PR24 Jak finansować samorządy? Eksperci o koniecznych zmianach

- Być może rozwiązaniem jest model skandynawski, gdzie środki z podatków nie idą do budżetu centralnego, tylko są wpłacane do kasy samorządów, które od razu wiedzą, jakimi kwotami dysponują - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Pazderski, dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego (Instytut Spraw Publicznych), który dyskutował z Jakubem Kucharczukiem, ekspertem ds. polityki miejskiej i samorządowej (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne zdrowie budownictwo

PR24 Eksperci o wyzwaniach urbanistyki. "Sprzeczne interesy"

- Politycy patrzą krótkoterminowo, co dać swoim mieszkańcom w najbliższym możliwym czasie, by wygrać wybory. Urbanista musi patrzeć dalej, zbiera różne informacje, od polityków, mieszkańców, inżynierów, musi wypracować rozwiązanie, które jest najlepsze długoterminowo, najbardziej korzystne społecznie i ekonomiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wojtowicz (redaktor portalu Urbnews.pl), który dyskutował z Marcinem Żebrowskim (autorem podcastu Urbcast).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne zdrowie budownictwo

PR24 Betonoza. Zmory rewitalizacji polskich miast

- Problemem jest skala. Jeśli będziemy mieli wyłożoną płytami cześć rynku, bo od czasu do czasu robimy festyny czy targowiska, to nic się nie stanie. Podstawowe pytanie jest takie, czy do tego służy cały plac - mówił inż. arch. Leszek Wiśniewski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), który o problemach urbanistycznych polskich miast rozmawiał z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne zdrowie klimat budownictwo

Akademickość polskich miast. Uczelnie najlepsze w rankingach

Polski Instytut Ekonomiczny już drugi raz przygląda się polskim miastom akademickim. W raporcie "Akademickość polskich miast" uwzględniono takie kryteria jak: prestiż, liczba absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. W czołówce raportu: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan edukacja STYL ŻYCIA studia studenci rozwój

Nie mamy już naturalnego nieba nad Polską? Poznaj "miasta nienastającej nocy"

58 procent Polaków nie ma szans, by dostrzec Drogę Mleczną, a dla 20 procent niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie - to efekt rosnącego problemu zanieczyszczenia światłem. Naukowcy alarmują, że naturalne niebo nad Polską praktycznie nie istnieje - wskazują kierunki rozwiązań problemu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński niebo światło smog ekologia oświetlenie

Polskie miasta pustoszeją. Na liście znalazły się m.in. Częstochowa, Katowice, Łódź i Kielce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wiele polskich miast się wyludnia. To m.in. Częstochowa, Katowice czy Kielce. Zeszły rok minął również pod znakiem zawirowań na rynku nieruchomości. Czy opuszczone wsie widmo staną się w przyszłości stałym elementem krajobrazu Polski?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Radosław Nałęcz gus Główny Urząd Statystyczny statystyka ludność demografia