Polskie Radio
Section05

polecane24

Warto czytać: „Sekrety dawnych zbrodni”

Święci Kościoła, zasłużeni bohaterowie, a także postacie, które swą sławę zawdzięczają przebiegłości i nieprawości. Co łączy św. Benedykta z Nursji, Lwa Trockiego, czy Emila Zolę? Sposób w jaki umarli, który wzbudzał podobne emocje i zainteresowanie, co ich czyny. O najciekawszych tajemnicach morderstw w dziejach książkę napisał Philippe Charlier, francuski patolog i archeolog.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura kryminał

"LWP było główną siłą sprawczą masakry Grudnia '70"

– Armia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miała jasno określony cel. Miała bronić podstaw systemu komunistycznego – mówił w Cafe Armii prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 17 grudnia mija 46. rocznica „Czarnego Czwartku”, najtragiczniejszego dnia Grudnia ’70.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Grudzień 1970 stan wojenny Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak PRL Sławomir Cenckiewicz Ludowe Wojsko Polskie (LWP) historia Polski historia PRL komunizm POLSKA

"Świat potrzebuje aktywniejszej polityki USA"

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Janusz Onyszkiewicz wojsko siły zbrojne armia Rosja wojna na Ukrainie USA Krym Donbas Ukraina

Gorąca Planeta: Co dalej z Syrią?

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że zakończono ewakuację cywilów i rebeliantów ze wschodnich dzielnic Aleppo. Tymczasem syryjskie władze i organizacje humanitarne donoszą o wstrzymaniu ewakuacji. – W tym momencie wiadomo, że armia rządowa kontroluje większość miasta. Wiadomo też, że cały czas pewien obszar kontrolują rebelianci – mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ernest Zozuń Donald Trump USA Wojciech Szewko Syria Aleppo Państwo Islamskie

Awantura w Sejmie. "Spór staje się niebezpieczny"

Część mediów w piątek nie pokazywała polityków, protestując w ten sposób przeciwko zmianom dotyczącym organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. W spór włączyła się również opozycja. Po wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby (PO), przeciwnicy rządów Prawa i Sprawiedliwości zablokowali sejmową mównicę. Przed parlamentem rozpoczęła się również manifestacja Komitetu Obrony Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Sejm dziennikarstwo dziennikarze media PiS Komitet Obrony Demokracji Beata Szydło Jarosław Kaczyński Nowoczesna Marek Kuchciński sejm pr24

Amber Gold a Donald Tusk. „Nie sądzę, by afera zmiotła go"

Trwają prace komisji śledczej ds. Amber Gold. Mówi się o tym, że sejmowi śledczy w przyszłości będą chcieli przesłuchać m.in. Donalda Tuska, który w czasie funkcjonowania piramidy finansowej był premierem. – Nikt byłego szefa rządu za rękę nie złapie. Jego związki z tą sprawą pozostaną w sferze domysłów  – komentował w Kulisach Spraw Michał Krzymowski z „Newsweeka”.
Zobacz więcej na temat:  Michał Majewski Kulisy Spraw Donald Tusk Michał Krzymowski Amber Gold

"Zachód jest współwinny sytuacji na Bliskim Wschodzie"

– Konflikt w Syrii, doprowadzenie do chaosu i ludobójstwa, miały na celu wygenerowanie fali uchodźczej, która miała uderzyć w Europę – komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Stankiewicz, publicysta portalu „Onet.pl”. W Debacie Dnia o wpływie sytuacji na Bliskim Wschodzie na Unię Europejską mówili również Marcin Celiński z „Liberte!” i Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Aleppo Andrzej Stankiewicz Marcin Celiński Bogumił Łoziński Syria Baszar al-Assad Rosja Grzegorz Osiecki Bliski Wschód

Tadeusz Płużański: musimy dekomunizować punktowo

- Dopóki nie zrobimy bardziej kompleksowych porządków, musimy pudrować tamten system. Odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to - moim zdaniem - działania kosmetyczne – powiedział w programie Kulisy Spraw publicysta, autor książek o zbrodniach komunistycznych Tadeusz Płużański. Gość odniósł się w ten sposób do zapowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dotyczącej działań mających na celu odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak stan wojenny Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej PRL wojsko komunizm

Mieczysław Wachowski - najbliższy powiernik Lecha Wałęsy

Od początku budził zaniepokojenie części działaczy Solidarności, ze względu na pojawiające się podejrzenia o jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich w 1990 roku, został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta jako podsekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta. O Mieczysławie Wachowskim mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Skłodowski, dziennikarz śledczy i interwencyjny.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski Solidarność PRL