Polskie Radio
Section05

pr24

R. Żółtaniecki: Grenlandia jest kluczowym miejscem dla USA

- Sprawa Grenlandii wydaje się aberracją prezydenta USA, ale to nie jest żart. Od pewnego czasu Chińczycy uruchomili projekt głębokiej penetracji Arktyki, który jest bardzo newralgiczny z punktu widzenia interesów i bezpieczeństwa USA. Już wcześniej Amerykanie zapowiadali dodatkowe inwestycjach na Grenlandii i zwiększenie tam obecności wojskowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Ryszard Żółtaniecki, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Dania grenlandia Brexit Wielka Brytania Chiny Ryszard Żółtaniecki Krzysztof Grzybowski

Europejskie podróże Borisa Johnsona. "Wizyty bez przełomu"

– Boris Johnson zapowiedział się jako twardy negocjator. Tymczasem mierzy się z tymi samymi problemami, z którymi spotkała się Theresa May – powiedziała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W "Magazynie europejskim" komentarz do wizyt brytyjskiego premiera w Niemczech i Francji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Boris Johnson Emmanuel Macron Angela Merkel Unia Europejska Europa

A.M. Dyner: Rosja usiłuje zrzucić winę na innych

- Niemcom trzeba oddać, że nie próbowali potem manipulować historią. Rosja usiłuje zrzucić winę na innych, bo obawia się, że przyznanie się stworzy możliwość ubiegania się odszkodowania i wysunie element dający podstawy do rewizji granic. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odnośnie przypadającej w piątek 80. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki Rosja III Rzesza Joachim von Ribbentrop Wiaczesław Mołotow pakt Ribbentrop-Mołotow Piotr Pogorzelski

"Kulisy spraw". Historia poszukiwania grobu Świętego Piotra

- W krajach protestanckich wielu teologów i historyków twierdziło nie tylko, że święty Piotr nie jest pochowany w miejscu, w którym wierzymy, że jest, ale że w ogóle go nie było w Rzymie - mówił Paweł Lisicki w audycji "Kulisy spraw". Dziennikarz opowiadał o swojej książce "Grób rybaka", w której opisuje historię poszukiwania miejsca pochówku św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki papież św._Piotr Pius_XII KULTURA literatura czytelnictwo