Polskie Radio
Section05

pr24

Propozycja premiera ws. systemu ETS. Liziniewicz: ten parapodatek wymknął się spod kontroli

Jednym z głównych tematów poniedziałkowych rozmów Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem była energetyka - także jądrowa oraz system opłat za emisję dwutlenku węgla. Wizytę premiera we Francji skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Liziniewicz Jerzy Jachowicz ŚWIAT Europa Francja Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron ETS Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Reforma systemu ETS. Publicyści o szansach na powodzenie planów Polski

Polska liczy na wsparcie Francji w planach reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, tzw. ETS. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o tym w poniedziałek w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Wizytę szefa polskiego rządu w Paryżu oceniali w Polskim Radiu 24 publicyści Piotr Grzybowski z "Tygodnika Niedziela" i Piotr Kusznieruk z Trybuna.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka ETS ekologia

Piotr Duda: musimy zrobić wszystko, żeby zachować polskie firmy energochłonne

- Po poniedziałkowym spotkaniu związkowców firm energochłonnych m.in. z ministrem Waldemarem Budą niestety potrzeba nie tylko decyzji merytorycznych, ale też decyzji politycznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak mówił, ceny gazu i energii zagrażają m.in. polskiej hucie cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Krzysztof Świątek Solidarność NSZZ Waldemar Buda Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA

Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych

- Zmiana polityczno-prawnego stanu rzeczy ws. reparacji opiera się na sekwencji wydarzeń z sierpnia 1953 roku i wówczas 23 sierpnia był tylko finałem rzeczy obarczonych wadą prawną i jest to bardzo istotne. Nawet w tak absurdalnych czasach, w których znajdowała się Polska Republika Ludowa, pewne formalności musiały być domykane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło Antoni Opaliński POLSKA reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa HISTORIA historia Polski historia PRL PRL społeczeństwo

Memorandum Poczty Polskiej i Poczty Ukraińskiej. Marek Makuch: zwiększamy obecną współpracę

Na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Centrum Kadr i Szkoleń Poczty Polskiej Marek Makuch skomentował kwestię współpracy Poczty Polskiej oraz Poczty Ukraińskiej, oraz aspekt zawarcia umowy na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych państwa z Wojskami Obrony Terytorialnej. - Podpisane 16 sierpnia br. porozumienie dot. współpracy polsko-ukraińskiej jest zwiększeniem szeregu działań, które Poczta Polska podjęła od samego początku brutalnej inwazji na Ukrainę - wskazał gość audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Poczta Polska poczta relacje polsko-ukraińskie uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Wojska Obrony Terytorialnej WOT

Bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jakub Wiech: mamy do czynienia z festiwalem strachu

- Nie jest to nic dobrego w sytuacji kiedy w Niemczech toczy się dyskusja nt. pozostawienia przy pracy elektrowni jądrowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z defence24.pl. Odniósł się tym samym do konieczność potwierdzenia bezpieczeństwa w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energetyka bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Rosja energia ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 wojna 2022

Wizyta premiera Morawieckiego we Francji. Politolog: może zostać wypracowane wspólne stanowisko ws. emisji CO2

- Jeżeli Polska i Francja wypracują porozumienie, to jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie ono przyjęte w UE - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź, politolog z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 Unia Europejska dyplomacja pieniądze Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron energetyka Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

Dr Winkler o KPO: nie chodzi tu o sprawy formalno-prawne, ale o realizację interesów

- Według niektórych ekonomistów nie jest tak, że pieniądze z KPO są Polsce niezbędne do przetrwania kryzysu. Dziś pieniądze są już nie tylko na Zachodzie. Są też w Azji. Nie tylko w Chinach, ale na przykład w Korei Południowej czy Japonii. Najlepszym tego dowodem są kontrakty zbrojeniowe podpisywane przez Polskę z Koreą - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne polityka

Wstrzymanie produkcji nawozów. Grzegorz Lorek: polskie rolnictwo nie jest w żaden sposób zagrożone

- Jeżeli opozycja nie będzie straszyć brakiem jakiegoś towaru, to nie musimy się obawiać, że zostanie wykupiony i go zabraknie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była także Bożena Żelazowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo jedzenie prąd węgiel PSL Prawo i Sprawiedliwość POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Sankcje wobec Rosji. Liberadzki: chcemy, żeby były bolesne bardziej dla strony rosyjskiej niż dla Europy

- W Parlamencie Europejskim jesteśmy zainteresowani tym, żeby sankcje były bolesne bardziej dla strony rosyjskiej niż dla europejskiej, wprowadzającej sankcje. Bo to jest w dużej mierze broń obosieczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, europoseł Nowej Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Liberadzki sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna na Ukrainie Parlament Europejski

"Próba pozyskania młodych wyborców". Dr Anusz o debacie Trzaskowski-Hołownia

- Najbardziej jednoznaczny przekaz ze strony polityków jest skierowany do ludzi młodych, a kwestie obyczajowe, światopoglądowe, w co wchodzą kwestie związków partnerskich, czy ustawa o przerywaniu ciąży, są udziałem debaty wśród ludzi młodych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz komentując spotkania na Campusie Polska Przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Andrzej Anusz polityka opozycja wybory w Polsce

"Równoległa polis". Czy idee Vaclava Bendy są aktualne współcześnie?

- Opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Maciej Ruczaj, mówiąc o książce poświęconej Vaclavowi Bendzie.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Czechy opozycja demokratyczna Europa Europa Środkowa