Polskie Radio
Section05
rodzina

Michał Wójcik: to zmiana istotna z punktu widzenia idei sprawiedliwości

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy, który przewiduje, że niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych będzie nową fakultatywną przesłanką do odmowy finansowania mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. Komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje izbie uchwalenie proponowanych przepisów bez poprawek. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm rodzina POLSKA społeczeństwo pomoc społeczna

Jak odnaleźć biskich i "Ocalić od zapomnienia"?

Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna. Niestety w czasie wojny wielu ludzi zaginęło lub zmarło i zostało pochowanych z dala od domu. W efekcie tego niektórym rodzinom nie udało się odnaleźć ich bliskich. Zmienić to postanowiła Dorota Bartoszewska, gość "Strefy Rodzica", która jest pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzina

NASZ WYWIAD Uważność i męstwo tematem największego spotkania dla ojców w Europie. Zbliża się XIII Forum Tato.Net

- Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego, inicjator Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina POLSKA warsztaty ojcostwo dzieci ojciec dziecko rodzice wychowanie Przemysław Goławski

Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?

Początek listopada przynosi nam najczęściej lokalne przymrozki, a w niektórych miejscach Polski niekiedy potężny mróz. Spadająca w okolice zera temperatura sprawia, że nawierzchnia "niespodziewanie" staje się oblodzona. Pierwsze dni "szklanki" na ulicy wiążą się ze zwiększoną liczbą rejestracji szkód u ubezpieczyciela. Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?
Zobacz więcej na temat:  jesień POLSKA bezpieczeństwo drogi zagrożenia Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy motoryzacja bezpieczeństwo na drodze rodzina zima poślizg

Biograf Wandy Półtawskiej: młodzież do niej lgnie, bo szuka wartości

- Młodzież ją kocha na różnych etapach i na różnych poziomach. Młodzież lubelska bardzo do niej lgnie, bo ona opowiada o przedwojennym Lublinie, o Ravensbruck - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem". 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Prof. Legutko: Polska broni wolności w imię zachodniego świata

Prof. Ryszard Legutko mówił podczas konferencji "Zderzenie kulturowe w UE", że Polska broni wolności w imię całego świata zachodniego. Celem konferencji z udziałem polityków, ekspertów oraz dziennikarzy jest podsumowanie dotychczasowych zmian w Polsce na tle innych europejskich państw, oraz nakreślenie scenariuszy konfrontacji kultur w najbliższych dekadach.
Zobacz więcej na temat:  Kościół społeczeństwo wiara religia LGBT rodzina Ryszard Legutko debata POLSKA

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia rodzina terapia radio dla rodziców DAB+

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba rak piersi nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych

Bon turystyczny. Podjęto decyzję o przedłużeniu jego ważności

Wydłużono możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym - zmieniono termin funkcjonowania programu wsparcia rodzin - z końca marca - do 30 września 2022 roku. Jeśli Twoja rodzina jeszcze z tego nie skorzystała - podpowiadamy gdzie sprawdzić bazę turystyczną i jak uzyskać dofinansowanie. Posłuchaj też jaka jest skala popularności Bonu i jakie były powody wydłużenia programu. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka dzieci rodzina STYL ŻYCIA wakacje urlop kolonie

Wanda Półtawska kończy 100 lat. Jej była studentka: zakochałam się w tym, co i w jaki sposób mówiła

- Potrafiła idealnie skupiać uwagę studentów na tym, co mówiła. Panowała nad grupą. Jeśli wyczuwała z naszej strony znużenie, to natychmiast przywoływała jakąś dygresję, zawsze związaną z tematem. Automatycznie wszyscy wracaliśmy do wykładu - mówiła w Polskim Radiu 24 była studentka dr Wandy Półtawskiej Maria Fortuna-Sudor (tygodnik "Niedziela"). 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Tęsknota. Nieuleczalna choroba emigrantów

"U mnie tęsknota emigranta pojawiła się bardzo szybko. Nasiliła się, kiedy osiadłam w Australii, tym bardziej, że wcześniej przez rok podróżowałam po świecie. Nie planowałam emigracji ale zakochałam się w Australijczyku, założyliśmy rodzinę. I mimo że mam szczęśliwe życie, tęsknota za ojczyzną, bliskimi zawsze mi towarzyszy. Dlatego nazwałam ją „nieuleczalną chorobą emigrantów” - wspomina Julia Gospo, blogerka, autorka książek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Australia rodzina dziecko pandemia Małgorzata Frydrych