Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Boris Johnson rezygnuje. Ekspert wskazał przyczyny i zwrócił uwagę na odejście od konserwatywnych wartości

Boris Johnson zrezygnował w czwartek (7.07) z funkcji premiera Wielkiej Brytanii oraz lidera Partii Konserwatywnej, ale oświadczył, że pozostanie na obu tych stanowiskach do czasu wyłonienia jego następcy. - Jest teraz jasne, że wyraźną wolą parlamentarzystów Partii Konserwatywnej jest to, aby był nowy lider tej partii, a więc i nowy premier - powiedział Johnson w oświadczeniu wygłoszonym przed drzwiami swojej rezydencji na Downing Street. Poinformował, że uzgodnił z Grahamem Bradym, przewodniczącym Komitetu 1922, który skupia posłów konserwatywnych niepełniących stanowisk rządowych, że proces wyboru nowego lidera powinien rozpocząć się od razu, ale do czasu jego wyłonienia on pozostanie na stanowisku i dlatego ogłosił nominacje na opuszczone stanowiska rządowe.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Boris Johnson Wielka Brytania premier Londyn Europa

Antoni Patek - zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy

Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka Antoniego Patka, emigranta, którego życiorys rozpoczął się na Lubelszczyźnie. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur miała swój początek w latach 40. XIX wieku, a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX wieku na aukcji w 2014 roku osiągnął cenę 24 milionów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST zegarek zegarmistrz Szwajcaria Genewa historia Polski emigracja przedsiębiorstwo muzeum

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa Napoleon Bonaparte historia Polski

"Wakacje z zabytkami" - prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego

Kampania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Wakacje z zabytkami" chce zwrócić uwagę na niezwykłą różnorodność rodzimego dziedzictwa kulturowego. Ma zachęcać do poznania historii danego regionu, poprzez prezentację pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, historycznych ogrodów, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytki KULTURA turystyka Piotr Gliński

Paderewski i Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu

Traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową, był efektem działań i negocjacji podejmowanych m.in. przez polską delegację w Paryżu. - Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Jaką rolę odegrali w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski Paryż Ignacy Jan Paderewski