Polskie Radio
Section05

Zobacz także

UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Jak z nich bezpiecznie korzystać?

Choć skrót UTO nie musi być powszechnie znany, zaliczane do tej grupy pojazdy są coraz powszechniejsze. To m.in. elektryczne deskorolki, monocykle i hulajnogi - zarówno prywatne, jak i udostępniane przez prywatne firmy sharingowe. Jazda na nich może ekscytować, ale należy przy tym pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przypomina o nich m.in. Stowarzyszenie Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego, które na początku czerwca przeprowadzi również II Mistrzostwa Polski UTO.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz hulajnogi hulajnogi elektryczne hulajnoga urządzenia transportu osobistego bezpieczeństwo na drodze

10. festiwal Góry Literatury. "Staliśmy się największą taką imprezą w Polsce"

Ponad 150 wydarzeń, w ciągu 11 dni festiwalowe sceny znajdą się w 23 lokalizacjach ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Tak będzie wyglądała 10. edycja festiwalu Góry Literatury. O kulisach tego wydarzenia opowiedział w audycji "Wybieram Dwójkę" Ireneusz Grin, dyrektor programowy imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Grin literatura Jakub Kukla Festiwal Góry Literatury Olga Tokarczuk Dwójka

Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to podstawowy wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC). Eksperci analizowali, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Zmiana na lepsze może cieszyć, jednak autorzy badania studzą emocje. – Jesteśmy, można powiedzieć, na początku połowy dystansu – komentuje Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz smog powietrze ekologia zanieczyszczenie powietrza środowisko zdrowie jakość powietrza

Spektakl "Dziady" zainaugurował tegoroczny Festiwal Open The Door w Katowicach

Już po raz siódmy w Katowicach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Open The Door. W programie tego teatralno-filmowego wydarzenia kulturalnego są polskie i zagraniczne spektakle, filmy i koncerty. Poruszają one tematykę wykluczenia, inności, problemów z tym związanych, a jednocześnie pokazują, jak otwarcie się na różnorodność może nas wzbogacić.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz TEATR KULTURA festiwal teatralny Katowice Teatr Śląski

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Paweł Siwek konferencja 1989 wybory Dwójka

Jedzenie w sztuce - jak patrzą na nie artyści? Zajrzyj na wystawę w MOCAK-u

- Jedzenie jest ważnym elementem, ponieważ może łączyć lub dzielić. Może stanowić o tożsamości danych grup, może też być kwestią polityczną - mówi Weronika Stasińska z MOCAK-u. - Aspekt nierównego dysponowania dobrami, kryzys głodu, ale również konsumpcjonizm czy złe nawyki żywieniowe są, były i będą tematami obecnymi w społeczeństwie. Te wszystkie aspekty podejmujemy na naszej wystawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka jedzenie SZTUKA malarstwo wystawa społeczeństwo Kasia Dydo Katarzyna Dydo Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Walka z seksizmem czy rodzaj cenzury? Brak szacunku dla kobiet w tekstach twórców rap i trap

Należy zaprzestać finansowania ze środków publicznych wytwórni muzycznych, które produkują utwory z tekstami wyrażającymi brak szacunku dla kobiet - uważa włoski wiceminister kultury Gianmarco Mazzi. Czy jest to przejaw walki o prawa kobiet, czy też forma cenzury?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Martyna Masztalerz wytwórnia muzyczna MUZYKA kobieta równouprawnienie finansowanie

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia Monika Pilch opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

Overtourism - problem nadmiernej turystyki. Gdzie pojechać, by nie czuć się nieproszonym gościem?

Na świecie nasila się zjawisko overtourismu. "Jedźcie do domu' to hasło, które coraz częściej można usłyszeć w wielu kurortach. Mieszkańcy takich miejsc jak np. Wyspy Kanaryjskie, protestują przeciwko zwiększającej się liczbie wczasowiczów. Niektóre popularne miejscowości zdecydowały się na wprowadzenie regulacji turystycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel turystyka teneryfa Wenecja Zakopane Kraków Mount Everest Wyspy Kanaryjskie Majorka