Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u". Obraz społeczeństwa zawarty w lokum

Książka Agaty Szydłowskiej: "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u", nie jest zabawną opowieścią o mieszkaniach jak z komedii Barei, ze ścianami jak z tektury, wiecznymi niedoróbkami i absurdalnymi pomysłami na ich naprawianie. To szerokie spojrzenie na przemiany społeczne, polityczne i kulturowe przez pryzmat zdobywania i urządzania mieszkań w czasach Polski Ludowej. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk PRL książki

Powrót do pracy po urlopie. Jak sobie pomóc?

Zmęczenie, przygnębienie czy problemy z koncentracją – to mogą być objawy… syndromu pourlopowego. – Wiele osób wraca po urlopie i od razu rzuca się w wir odpowiadania na wszystkie maile, telefony, nadrabia zaległości. Natomiast nie jest to do końca dobra metoda, bo doznajemy swoistego szoku – mówi psycholog Aleksandra Plewka.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan urlop wypoczynek zdrowie Aleksandra Plewka

Iza Rutkowska: moje projekty mają wytrącić nas z codzienności

- Wybrałam bardzo eksperymentalną drogę współprojektowania przestrzeni publicznych wspólnie z ludźmi. Chodzi o uduchowienie tych miejsc, używam do tego różnych dziwnych obiektów zwierzęcych. Chcę namówić do otwarcia umysłu, spotkania się ze sobą, prawdziwego poznania ludzi mieszkających obok nas - mówiła w Dwójce artystka i projektantka Iza Rutkowska.
Zobacz więcej na temat:  projektowanie wzornictwo Dwójka Roch Siciński

Złota Wyspa. Paweł Althamer stworzył w Warszawie nową przestrzeń do wspólnych działań

Skalisty wybieg na którym mieszkały niedźwiedzie brunatne przy Alei Solidarności był przez lata jednym z najbardziej charakterystycznych punktów stolicy. Od kiedy w 2020 roku, po 68 latach misie opuściły wybieg, stał on pusty. Aż do teraz: Paweł Althamer wpadł na pomysł, aby stworzyć tam przestrzeń przeznaczoną dla ludzi, dla wspólnych działań międzypokoleniowych i międzyśrodowiskowych. A na dodatek pomalował go na złoto.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Paweł Althamer Warszawa ZOO Katarzyna Cygler Trójka

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. "Odkrywane są ciekawe znaleziska"

- Odbudowywany jest Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ulicy Królewskiej. Dla znawców historii i architektury Pałac Brühla jest jednym z ciekawszych budynków. Archeolodzy mają dużo pracy, te budowle zostały wysadzone po upadku Powstania Warszawskiego, są tutaj odkrywane bardzo ciekawe znaleziska - mówił w Dwójce Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Dwójka archeologia Jakub Kukla

Jak nurkowano do wraku "Wilhelma Gustloffa"? Wyjątkowe dzieło polskich inżynierów

"Wilhelm Gustloff" to przedwojenny niemiecki statek pasażerski, który już podczas wojny był wykorzystywany przez armię. 30 stycznia 1945 roku statek wyruszył z Gdyni w rejs w ramach ewakuacji obywateli niemieckich z terenów Prus Wschodnich oraz Pomorza. Trafiony trzema torpedami wystrzelonymi z radzieckiego okrętu podwodnego S-13 zatonął, a wraz z nim co najmniej 6600 osób, które były na jego pokładzie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Witold Lazar Trójka II wojna światowa

Powstaje film o legendarnej alpinistce. Autorka scenariusza: Wanda Rutkiewicz parła do przodu i zdobywała

Powstaje film o Wandzie Rutkiewicz, słynnej zdobywczyni najwyższych szczytów. - Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem było dla mnie, po tym jak zapoznałam się z całym życiem Wandy Rutkiewicz, wyjęcie takiego fragmentu, który opowie o niej najlepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Podgórska, autorka scenariusza. Który moment życia himalaistki zobaczymy w produkcji?
Zobacz więcej na temat:  film polski Maciej Pieprzyca Wanda Rutkiewicz Joanna Sławińska

Nie tylko "Oppenheimer". Zobacz "Sen o atomie" - poznaj Józefa Rotblata

Na film "Oppenheimer" ruszyły tłumy. Historia powstania bomby atomowej fascynuje wielu, ale niewielu wie, że jeden z członków zespołu projektu Manhattan rezygnował z pracy przerażony konsekwencjami tego wynalazku. Był to Polak Józef Rotblat, odznaczony pokojowym Noblem fizyk. O nim opowiada dokument "Sen o atomie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo bomba atomowa film dokumentalny KULTURA FILM nagroda Nobla

Pojazdy wojskowe, instrumenty muzyczne i sprzęt do ćwiczeń. AMW ogłasza przetarg na ich sprzedaż

To nie lada gratka dla miłośników militariów. Agencja Mienia Wojskowego zamierza sprzedać m.in. Stary 200 i samochody ciężarowo-osobowe Honker. – W takich przetargach trafiają się naprawdę perełki – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Nietoperz Gaca, kolekcjoner militariów, uczestnik zlotów pojazdów wojskowych i kolekcjoner.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Wojsko Polskie Izabela Kostyszyn Grzegorz Jankowski agencja mienia wojskowego