Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Jaki wpływ na działania Narodowej Demokracji miała myśl romantyczna?

Czy ideały romantyczne były ideą założycielską, kontynuowaną w dalszym działaniu środowiska narodowodemokratycznego począwszy od Ligi Polskiej z lat 80 XIX stulecia? Dwudziestowieczny emigrant Wojciech Wasiutyński uważał, że "Jeżeli Dmowski podpisał Traktat Wersalski, przywracający Polsce niepodległość, to dlatego, że był tym, który umiał znaleźć drogę dla narodu poza ugodą i poza powstaniem".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski romantyzm liga polska Adam Mickiewicz

Spór o politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego

Nowy car Rosji Aleksander II, 22 maja 1856 roku, odwiedził Warszawę. Władca był witany serdecznymi radosnymi okrzykami; zapewne mieszkańcy stolicy reagowali w ten sposób na reformy i odwilż. Car jednak podczas tej samej wizyty powiedział wprost, że Polska nie może liczyć na niepodległość. Swoją politykę rosyjski monarcha realizował za posrednictwem Aleksandra Wielopolskiego, którego do dziś jedni uważają za realistę, a inni za zdrajcę ideałów niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Aleksander II Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Ubezpieczenie turystyczne na czas ferii zimowych. Na co zwrócić uwagę i jakie wybrać?

Trwają ferie zimowe, dlatego wielu z nas wybiera się na zimowy wypoczynek. Bez względu na to, jaki kierunek obierzemy, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Jakie wybrać? Czy poza zwrotem kosztów leczenia polisa obejmuje także ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu?
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie turystyczne podróże zdrowie społeczeństwo Ferie zimowe dzieci infografika Maciej Kurzajewski

Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mars kosmos studenci AGH Kraków konkurs Tomasz Miara Trójka

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia NAUKA Polska Akademia Nauk

"Sole Ad Est", czyli opowieść o żalu. Nowy singiel Natalii Moskal

Najnowszy singiel Natalii Moskal pt. "Sole Ad Est" jest opowieścią o żalu, choć zawiera w sobie także cząstkę nadziei. Jak mówi artystka, ten śpiewany w języku włoskim utwór stanowi formę autoterapii. - Czułam, że to jest mój sposób: mogę napisać piosenkę i zaśpiewać ją - opowiada gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa Natalia Moskal Muzyczna Jedynka

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR Związek Sowiecki polityka historyczna