Polskie Radio
Section05

biologia

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA technologie inżynieria medycyna biotechnologia farmakologia

Sondy fluorescencyjne do wykrywania wirusa SARS-CoV-2

Polscy badacze z Instytutu Chemii Organicznej PAN opracowali skuteczne narzędzie do szybkiego wykrywania koronawirusa. Pod koniec grudnia odbyła się debata na temat wyników najnowszych badań polskich naukowców dotyczących COVID-19. Podczas webinarium przedstawione zostały nowatorskie polskie projekty, które mogą mieć znaczenie nie tylko w walce z koronawirusem, ale i z wirusami w ogóle. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Krzysztof Michalski COVID-19 badania

Ludwik Pasteur. Dobroczyńca ludzkości i ojciec mikrobiologii

Przed nami 200. rocznica urodzin Ludwika Pasteura, francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, twórcy termicznej obróbki produktów nazwanej pasteryzacją. Największą sławę badaczowi przyniosło opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, do dziś jednej z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Osiągnięcie to sprawiło, że do Pasteura przylgnęło miano dobroczyńcy ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wścieklizna Paryż chemia medycyna