Polskie Radio
Section05

dzieci

Licytują spotkanie z ministrą zdrowia. Leszczyna: jestem gotowa na rozmowę

- Bardzo cieszę się z deklaracji pań, że chcą porozmawiać ze mną o systemie. Nawet gdyby zostały przelicytowane, deklaruję, że się spotkamy, bez względu na to, czy przy gotowaniu, czy też nie - zapowieedziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, odnosząc się trwającej w ramach Finału WOŚP licytacji wspólnego gotowania z ministrą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia choroba Karolina Rożej Zobacz także Izabela Leszczyna

Czar wspomnień i prawda ekranu. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo?

Najwcześniejsze wspomnienia są często jak ujęcia z eksperymentalnego filmu. Do obiektywu wpadają rozbłyski światła, kolory czasami znikają, obraz gubi ostrość, cięcia akcji są wbrew logice, a stłumiony dźwięk krąży wokół nas. Czy te obrazy są prawdziwe, czy wyobrażone? A jakie będą wspomnienia naszych dzieci? Gościem "Strefy rodzica" był Grzegorz Uznański - pisarz, poeta, improwizator, który razem z prowadzącymi audycję przyglądał się blaskom i cieniom bycia rodzicem. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice Zobacz także DAB+ radio bez reklam

Bunt dwulatko - gdy dziecko mówi "nie"

Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
Zobacz więcej na temat:  rodzice Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska

Niezwykłe bajki Ewy Rosenstein. "Skarbczyk wrażliwości"

- Bajki są napisane bardzo prostym, ale wysublimowanym językiem, są w punkt i nie są też bajkami tylko z dobrym zakończeniem, mówią często o bardzo trudnych sytuacjach w życiu człowieka, o samotności, strachu, beznadziei, o biedzie - mówiła w audycji "Kultura nie śpi" Anna Woźniak, opowiadaczka historii, badaczka, animatorka kultury, współtwórczyni kolektywu artystycznego "Opowieści z walizki".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska książki dla dzieci bajki dla dzieci kultura dla dzieci

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia choroba Karolina Rożej Zobacz także

Sukces WOŚP i polskich lekarzy. "Wyleczalność nowotworów u dzieci jest u nas na światowym poziomie"

- Wyleczalność chorób nowotworowych u dzieci w Polsce jest w tej chwili taka, jak w najlepszych ośrodkach na świecie. Jesteśmy w stanie wyleczyć z nowotworów 83-84 proc. dzieci - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Młynarski. Kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej dodaje, że duża w tym zasługa WOŚP, która zagra już po raz piąty dla onkologii dziecięcej.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także zdrowie onkologia Roman Czejarek WOŚP WOŚP 2024 Wojciech Młynarski

Bycie dziadkiem to poważna rola, która wymaga poczucia humoru

Dziadkowie nic nie muszą, dziadkowie tylko mogą. To sprawia, że wielu z nich zachowuje luz, którego nie mają czasem rodzice. A o tym jak to jest być współczesnym dziadkiem i babcią opowiedzieli w studiu "Strefy Rodzica": Barbara i Paweł Nowak oraz Romuald i Urszula Kuźma.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks

Ekspert: "spadek samobójstw wśród młodzieży wywołuje umiarkowany optymizm"

- Ostatnie badania wyraźnie pokazują spadek liczby samobójstw. Podjęto wiele działań, aby tak się stało. Dopóki jednak skala tego zjawiska nie pokaże zera, trzeba działać - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Halszka Witkowska - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks

Rysując Basię. "To ja ubrałam ją w koszulkę w paski"

Na ekranach kin już wkrótce zobaczymy nowe przygody Basi. Serię książek tworzy duet Zofia Stanecka, która jest autorką tekstu i goszcząca w tym wydaniu audycji "Kultura nie śpi" Marianna Oklejak, autorka ilustracji, która w rozmowie z Martyną Chuderską opowiadała, jak powstała przesympatyczna postać książkowej Basi. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska książki dla dzieci literatura dziecięca kultura dla dzieci