Polskie Radio
Section05

dzieci

Jerzy Mikołajewski: poezja to otwieranie drzwi, które nie wiadomo, do czego prowadzą

- Naprawdę nigdy nie wiem, czy gdy usiądę i napiszę jakiś wiersz, to zostanie on uznany za wiersz dla dzieci, czy dla dorosłych. W pewnym momencie to się wyjaśnia, określa jakoś (…). Zawsze zależało mi także na tym, by z dziećmi mówić na tematy poważne - mówił w audycji "Kultura nie śpi" Jarosław Mikołajewski, poeta, poeta, pisarz i tłumacz, autor książek dla dzieci, w tym wydanych ostatnio zbiorów "Ja to ty, ty to ja" oraz "Słowa pierwsze" napisanego z Jerzym Bralczykiem.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska książki dla dzieci Jarosław Mikołajewski kultura dla dzieci

Malwina Buss o samotności i najpiękniejszych chwilach w macierzyństwie

- Najpiękniejsze w macierzyństwie jest moment, kiedy maluszki mówią: "kocham cię" - powiedziała Malwina Buss - aktorka filmowa i telewizyjna, mama 6-letniej Jagody, która była gościnią "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks

Rodzina magików w "Strefie Rodzica": marzenie jest podstawą iluzji

Magia towarzyszy im na co dzień. Nie tylko w pracy, ale także w związku. Wyczarowali sobie pięć córek, wspaniały dom i pracę i chociaż zajmują się iluzją, to wszystko czym się otaczają jest prawdziwe. W studiu Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedzieli o tym Ewelina i Marcin Muszyńscy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks magik magia iluzja

Ekspertka: trening uważności wymyśliła macocha Kopciuszka

Protoplastą uważności była macocha Kopciuszka, która kazała dziewczynce oddzielać groch od fasoli. Przecież ona w ten sposób ćwiczyła uważność tego dziecka. Niby była zła, choć pomysł miała dobry, tylko działała w złej wierze - żartowała Hanka Warchałowska, trenerka "Rosnę z uważnością", która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks

Katarzyna Bosacka: warto wyposażyć dziecko w umiejętności gotowania

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nauczenie naszego dziecka kilku podstawowych potraw, które lubi, niech to będzie zupa pomidorowa, czy nawet zapiekanka lub jajecznica, to jest jego wyposażenie na przyszłość. Dziecko sobie poradzi, nawet jeśli będzie daleko od domu. Niech nie wchodzi w dorosłość tylko z umiejętnością zagotowania wody - powiedziała w "Strefie Rodzica" Katarzyna Bosacka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka diety telewizja

Umorzenie w sprawie Kamilka. Decyzja śledczych pod lupą

Śledczy z Prokuratury Krajowej sprawdzą decyzję kolegów z gdańskiej prokuratury regionalnej, którzy umorzyli śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez organy służb w związku ze sprawą śmierci Kamilka z Częstochowy. Dziecko, katowane przez ojczyma, zmarło w szpitalu w 2023 roku. Umorzenie sprawy skrytykowała także rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Rzecznik Praw Dziecka lex Kamilek

Dziecko nie słucha czy nie słyszy? Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego niektóre dzieci wykonują polecenia rodziców lub nauczycieli z opóźnieniem? Co powoduje ich spowolnioną reakcję? Jak się okazuje, nie zawsze jest to kwestia braku zrozumienia polecenia, czy motywacji do wykonania danego zadania. Przyczyną mogą być trudności ze słuchaniem i przetwarzaniem informacji, czyli zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD). Jak zdiagnozować, leczyć oraz do jakiego specjalisty zgłosić się z tym problemem? 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Zobacz także słuch zdrowie zdrowie dziecka medycyna mózg

Czy nadopiekuńczy rodzice ograniczają dzieci, które wchodzą w dorosłość?

Dlaczego osoby z pokolenia płatków śniegu, wchodzące na rynek pracy, mają problem z odnalezieniem się w dorosłym życiu? - Przenoszą oczekiwania ze świata, w którym byli wychowywani przez nadopiekuńczych rodziców do świata, w którym będą zarabiać na siebie pierwsze pieniądze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bonetyńska, psycholog dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek psychologia Agnieszka Bonetyńska pokolenie płatków śniegu Zobacz także