Polskie Radio
Section05

historia Polski

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy POLSKA Warszawa Witold Pilecki Włochy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Mjr Marian Bernaciak "Orlik". Mariusz Pawlak o ataku na posterunek UB w Puławach w 1945 roku

- 24 kwietnia 1945 roku mjr Bernaciak "Orlik" zdecydował się na bezpośredni atak na siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, gdzie przetrzymywano i mordowano więźniów politycznych, w tym wielu żołnierzy Armii Krajowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Pawlak, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr. Mariana Bernaciaka w Rykach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański regiony lubelskie II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Puławy

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24

Polscy wynalazcy, odkrywcy i naukowcy w dobie zaborów. Jak zmieniali świat?

"Wiek pary i elektryczności" oraz "wiek odkryć i wynalazków" - tak często nazywamy XIX stulecie, na które przypadł szczyt rewolucji przemysłowej i technicznej, zapoczątkowanej w Europie w drugiej połowie poprzedniego wieku. Ujawniła ona potęgę ludzkiego umysłu i przyniosła zmiany cywilizacyjne, które wpłynęły na dzieje i obecny status nie tylko państw europejskich. W jaki sposób zmieniali świat mieszkający na ziemiach polskich odkrywcy, wynalazcy i naukowcy z dziada pradziada identyfikujący się z polskością, ale i tacy, którzy z pochodzenia Polakami nie byli, a wybierali jednak polskość?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak