Polskie Radio
Section05

przemoc

Włochy: wielotysięczne manifestacje w wielu miastach. Nie milkną echa okrutnej zbrodni na 22-latce

We Włoszech, gdzie nie minął szok po niedawnej okrutnej zbrodni popełnionej na 22-letniej studentce przez jej byłego partnera, tysiące ludzi manifestowały w sobotę w wielu miastach przeciwko fali przemocy wobec kobiet. Wiece zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy wobec Kobiet, ustanowionym przez ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy demonstracje kobieta manifestacje przestępczość Rzym Neapol bezpieczeństwo społeczeństwo

Wzrost antysemityzmu w Kanadzie. Próby podpalenia synagogi, imam nawołuje do zabijania "wrogów narodu Gazy"

Znajdująca się w śródmieściu Toronto jedna z księgarni dużej sieci Indigo stała się celem antysemickiego wandalizmu. Wcześniej - w czwartek - ostrzelano dwie żydowskie szkoły znajdujące się w tej samej dzielnicy miasta, Côte-des-Neiges. We wtorek doszło do próby podpalenia synagogi. Szef policji w Toronto Myron Demki mówi o "alarmującym wzroście" liczby przestępstw z nienawiści.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Ameryka antysemityzm Żydzi agresja ŚWIAT

Rosja: antyizraelskie zamieszki na lotnisku. Służby zatrzymały kilkadziesiąt osób

60 osób zostało zatrzymanych po zamieszkach na lotnisku w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu - w większości muzułmańskiego regionu na rosyjskim Kaukazie Północnym - podała agencja Reuters. Zajścia o wydźwięku antyizraelskim wybuchły po pogłoskach o przylocie samolotu z Izraela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja samolot Izrael Żydzi Dagestan Kaukaz Północny zamieszki antysemityzm policja islam

Z bronią białą pod synagogami i szkołami. Kolejne antysemickie incydenty we Francji

We Francji od ataków Hamasu na Izrael w ubiegłym tygodniu odnotowano około stu antysemickich incydentów - informuje francuskie MSW. Władze podkreślają jednocześnie, że nie ma na razie przesłanek o możliwych atakach terrorystycznych wymierzonych w społeczność żydowską we Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael Francja antysemityzm przestępczość terroryzm

Gangi imigranckie sieją terror w Szwecji. Szef policji: to najbrutalniejszy miesiąc w historii

W Szwecji od 7 września do wtorku 10 października miało miejsce 60 poważnych aktów przemocy - 12 osób zginęło, a pięć zostało rannych. Jest to najbardziej brutalny miesiąc w historii - przekazał komendant główny szwedzkiej policji Anders Thornberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Sztokholm służby i bezpieczeństwo policja przestępczość pożar zabójstwo narkotyki migracja imigranci w Europie wybuch

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne Europa