Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Cedynia i Mieszkowice. Najbardziej wysunięty na zachód skrawek Polski

W tej okolicy wojska Mieszka I pokonały armię Hodona, a w 1945 roku polscy żołnierze toczyli zacięte walki w drodze na Berlin. To tu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Jest to najdalej wysunięte na zachód zakole tej granicznej polskiej rzeki. "Jedyne takie miejsce" wyruszyło do Cedyni i Mieszkowic.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Cedynia Mieszko I Mieszkowice bitwa pod Cedynią Cedyński Park Krajobrazowy Odra

"Jedyne takie miejsce". Jedynka zaprasza do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Muzeum w Cedyni

W audycji "Jedyne takie miejsce" jesteśmy m.in. w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Miejscowość znana jest przede wszystkim z bitwy, jaką z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona stoczyła armia Mieszka I. To jednak nie będzie jedyny militarny akcent. Jesteśmy także m.in. Mieszkowicach, gdzie zaglądamy do Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
Zobacz więcej na temat:  podróże turystyka historia Polski Odra przyroda Roman Czejarek Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry Cedynia

Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?

Zawód ten wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. Pracują w nim głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się także kobiety. Reporterzy wojenni. Na czym polega ich praca? Co najbardziej zapada im w pamięć? Gośćmi "Klubu Trójki" byli Agata Grzybowska oraz Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś dziennikarstwo dziennikarze media Wojciech Cegielski Agata Grzybowska korespondent wojenny

Artur Boruc w Trójce: lubię żyć i lubię życie

Artur Boruc - bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, zawodnik klubów Serie A, Premier League, Scottish Premier League oraz legenda Legii Warszawa. To jedna z najciekawszych, najbardziej kontrowersyjnych i bezkompromisowych postaci naszego futbolu. Z gościem audycji "Ludzie" rozmawialiśmy o jego barwnej karierze oraz pozaboiskowych wyborach.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Artur Boruc aktywność Wojciech Zawioła ludzie Legia Warszawa aktywność fizyczna Piłka nożna

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Mariusz Bonaszewski Warszawa Muranów getto warszawskie Jacek Leociak Dwójka

Adam Pierończyk Trio i muzyczna podróż na Monte Albán - koncert "Jazz.PL" [WIDEO]

Tym razem to Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty – "Monte Albán". Transmisja tego koncertu odbywała się na antenie Dwójki, a także - wideo - na stronie, Facebooku i kanale YouTube stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Zobacz więcej na temat:  Adam Pierończyk Andrzej Zieliński Meksyk koncert Jazz MUZYKA Dwójka Robert Kubiszyn Michał Miśkiewicz pr poleca

Program 1 Polskiego Radia ma 98 lat! Zobacz WIDEO

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Z okazji 98. urodzin Jedynka zaprosiła słuchaczy do wspólnego świętowania! Na antenie pojawiły się wspomnienia, rozmowy z ciekawymi gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio

Spór o Centralny Port Komunikacyjny. Wyzwanie technologiczne i nie tylko...

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Według planów CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz centralny port komunikacyjny cpk Warszawa kolej transport lotnisko port lotniczy

Debata w Czwórce. "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" [WIDEO]

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, Czwórka zaprosiła na debatę: "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?". Udział wzięli w niej najbardziej znane autorki tego gatunku, m. in.: Weronika Marczak, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Natalia Fromuth, Monika Rutka, a także psycholożki, pedagodzy, kulturoznawcy i booktokerki. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka debata czytelnictwo młodzież literatura