Polskie Radio
Section05
Europa

Wiśniewska: KE winna być strażniczką traktatów, a je łamie

- Kompetencje jeśli chodzi o podział ról zostały bardzo jasno określone w traktatach i wymiar sądowniczy jest wyłączną kompetencją państw członkowskich, formując tego rodzaju oczekiwania KE i PE przekracza swoje uprawnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Jadwiga Wiśniewska Europarlament polityka Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska sądownictwo

"Żaden akt prawny obligujący do wstrzymania KPO nie istnieje". Semeniuk o debacie w PE

- Doskonale wiemy, że żaden akt prawny, obligujący do wstrzymania KPO z jakiegokolwiek powodu, nie istnieje - powiedziała w audycji "24 pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki debata Krajowy Plan Odbudowy prawo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Olga Semeniuk Stanisław Janecki

Spotkanie ministrów obrony państw NATO. Rozmowy o strategii na wypadek ataku ze Wschodu

Plan obrony NATO przed potencjalnym rosyjskim atakiem to jeden z tematów spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Ministrowie mają także rozmawiać na temat sytuacji w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Polskę na spotkaniu reprezentuje szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska NATO Rosja MON Mariusz Błaszczak Beata Płomecka

Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce

Wysokie ceny energii, kwestie związane z praworządnością oraz migracja i sytuacja na zewnętrznych granicach - to niektóre tematy rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Liderzy 27 krajów będą także rozmawiać na temat klimatu oraz walki z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska premier Mateusz Morawiecki Belgia Bruksela energetyka migracja COVID-19 Beata Płomecka

Unijne stanowisko ws. praworządności w Polsce. Dziś w PE głosowanie nad projektami rezolucji

Europarlament zagłosuje dziś nad projektami rezolucji w sprawie praworządności w Polsce. Ogłoszenie wyników głosowania planowane jest na godz. 16.30. To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej

Obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Andersa. Przypomniano historię żołnierzy pochodzenia żydowskiego

W ambasadzie polskiej w Rzymie rozpoczęły się dwudniowe obchody 80-lecia utworzenia Armii Andersa. Uroczystości, poświęcone głównie żołnierzom II Korpusu pochodzenia żydowskiego, zakończą się jutro na polskim cmentarzu na Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa armia Andersa Władysław Anders rocznica II wojna światowa HISTORIA Anna Maria Anders Żydzi II Korpus

"Sądownictwo w Niemczech jest niezwykle upolitycznione". Kaleta dla "Die Welt"

Polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w rozmowie z dziennikiem "Die Welt" wyjaśnia, dlaczego reprezentowany przez niego resort ma wątpliwości co do praworządności w RFN. Zwraca uwagę na podwójne standardy w UE i wskazuje, że niemieckie sądownictwo jest "niezwykle upolitycznione", ale to "Polska jest pod pręgierzem".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska media prawo Trybunał Konstytucyjny sąd Niemcy Sebastian Kaleta ŚWIAT Europa

"Fizyczna zapora na granicy z Białorusią jest konieczna". Prezydent o presji migracyjnej

W wywiadzie dla telewizji TVP Wilno Andrzej Duda podkreślił, że obowiązkiem Polski, Litwy i Łotwy jest strzeżenie unijnej granicy "w sensie fizycznym". - Jeżeli trzeba tę fizyczną barierę tworzyć, to nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że taka jest konieczność - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Andrzej Duda prezydent relacje polsko-litewskie granica migracja kryzys migracyjny Unia Europejska Aleksander Łukaszenka

Kontrowersje wokół stanu zdrowia prezydenta Czech. "Jest śledztwo ws. jego rzekomego podpisu"

- Pojawiły się zarzuty wobec szefa prezydenckiej kancelarii o nadużywanie swojego stanowiska, tym bardziej, że wg doniesień wiedział on już tydzień wcześniej o tym, w jakim stanie znajduje się prezydent, a nie informował o tych problemach zdrowotnych społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kita, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Czechy wybory parlamentarne

Europarlament pozwie Komisję Europejską. Powodem mechanizm warunkowości

Parlament Europejskiej pozwie Komisję Europejską za to, że instytucja ta nie stosuje mechanizmu warunkowości. Chodzi o przepisy, które umożliwiają powiązanie wypłaty środków unijnych z oceną stanu rządów prawa. Informację o przygotowaniu pozwu w tej sprawie przekazał dziś przewodniczący europarlamentu David Sassoli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie fundusze eu Parlament Europejski parlament ue Komisja Europejska pieniądze polityka Strasburg

"Nikt nie zamierza zamykać granicy z Polską". Szef MSW Niemiec o problemie nielegalnej migracji

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer wykluczył możliwość zamknięcia granicy polsko-niemieckiej. - Zamknięcie granicy nie jest przez nikogo planowane i byłoby prawnie bardzo wątpliwe, ponieważ Polacy ze swojej strony podjęli bardzo mocne inicjatywy, aby zapobiec nielegalnej migracji - powiedział minister.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Niemcy bezpieczeństwo dyplomacja ŚWIAT Europa