Polskie Radio
Section05

Węgry

Fidesz wypadnie z frakcji EPL w europarlamencie?

Rząd Węgier rozpoczął "akcję informacyjną o brukselskich planach pobudzania imigracji", zamieszczając plakaty podobiznami Jean-Claude'a Junckera i George'a Sorosa. Napisano na nich, że w Brukseli "chcą wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne", "chcą osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic" i "chcą ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną".  Kampania przeciw Junckerowi została skrytykowana przez Komisję Europejską, a szef Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber zagroził wykluczeniem Fideszu z frakcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Viktor Orban Trójka Karol Karski Andrzej Grzyb

Szczyt V4. Polityka wobec Niemiec jednym z priorytetów

Premier Mateusz Morawiecki  bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Z premierami Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Bratysławie spotkała się także kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Rozmowy na pewno nie były łatwe. Warszawa i Budapeszt, w ostatnich latach, miały napięte relacje z Berlinem – ocenił Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. międzynarodowych. Spotkanie komentował także dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Bratysława grupa wyszehradzka POLSKA Słowacja Czechy Niemcy Angela Merkel