Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Justyna Szylman: Zachęta pokazuje sztukę współczesną we wszystkich jej przejawach

- Moja rola jest czasowa, bardzo chciałam przyjść i wspomóc zespół. To ludzie, którzy w Zachęcie zostali, utożsamiali się z jej misją, wiele lat tam przepracowali. Potrzebowali kogoś, kto zepnie pewne sprawy proceduralne i merytoryczne, podjęłam się tej roli. Nie zgodziłabym się na to, gdybym tego zespołu nie znała, wytrzymali to intensywne tempo razem ze mną - mówiła w Dwójce Justyna Szylman, pełniąca obowiązki dyrektora w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zachęta Jakub Kukla Dwójka KULTURA Justyna Szylman

Masaż twarzy - jak to robić dobrze?

Nasze emocje - dobre i złe - kumulują się w mięśniach. Także tych na twarzy. Dlatego warto pomyśleć o masażu. - Nie bójmy się mocniejszych ruchów ani tego, że naciągniemy sobie skórę. Jeśli chcemy wyglądać zdrowo i promiennie musimy skutecznie pobudzić układ limfatyczny - mówi Amanda Majchrzak, kosmetolożka specjalizująca się w pielęgnacji manualnej twarzy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA uroda kosmetyki Marta Hoppe

Kiosk z Kasetami w Lublinie. Takiej wystawy jeszcze nie było

Kiosk z Kasetami znajduje się w Lublinie. Stoi przed Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin". Do maja można tam słuchać muzyki i wrócić do lat 80. i 90. - Był czas, kiedy kasety spisaliśmy na straty. Tymczasem działają dłużej niż CD i mają przyjemne, miękkie brzmienie - przekonuje Sławomir Księżniak, pomysłodawca wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby kaseta magnetofonowa Kamil Jasieński lata 80 lata 90 moda

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków: dziedzictwo lokalne dla nas Polaków jest najważniejsze

- Deklarujemy, że zabytki są dla nas bardzo ważne. Jednak na pytanie, jak oceniamy swoją wiedzę o zabytkach, tylko 3 procent z nas odpowiada, że wysoko. 3 procent do 90 procent, dla których zabytki są ważne. To zabawne - mówił w Dwójce Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków plakat konkurs Aldona Łaniewska-Wołłk zabytki Dwójka badanie KULTURA

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo wystawa malarstwo Jan Matejko Muzeum Narodowe w Warszawie

Etykieta na produkcie. Dlaczego warto ją przeczytać?

Czy pasztet z zająca to to samo, co pasztet z zającem? Na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując żywność przed świętami? Co powinno być napisane na etykietach produktów? Wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek żywność Przemysław Rzodkiewicz jedzenie Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Jaką misję wypełnia teatr? Karolina Kirsz: to nie tylko artyści, którzy wychodzą na scenę

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Polskie Centrum ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru. - Teatr jest medium, które jest zdolne wpływać na to, jak widzimy świat, jak go postrzegamy albo i wręcz jak go możemy zmieniać - mówi w radiowej Jedynce Karolina Kirsz, przewodnicząca Polskiego Centrum ITI. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Międzynarodowy Instytut Teatralny Międzynarodowy Dzień Teatru TEATR instytucje europejskie aktorzy Karolina Kirsz

"Ostatni" Maćka Bielawskiego. "To historia mężczyzn na totalnym rozdrożu"

"Ostatni" to historia ośmiu chłopaków, którzy chodzili razem do szkoły i po wielu latach spotykają na koleżeńskim zjeździe. - To książka z gruntu chłopacka, która pokazuje mężczyzn na totalnym rozdrożu życiowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciek Bielawski. W swojej nowej powieści opisuje ostatnie trzy dekady historii Polski, z pandemią i wojną włącznie.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA Maciek Bielawski

Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda BBC nagroda Teatr Polskiego Radia Zamojszczyzna Waldemar Modestowicz Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KULTURA Studio Reportażu i Dokumentu