Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Samochody elektryczne - wcale nie tak niebezpieczne, jak je malują

Siedem godzin. Tyle średnio może trwać gaszenie pożaru samochodu elektrycznego. Wykorzystać do tego trzeba nawet 10 tysięcy litrów wody. Do autozapłonu dochodzi z konkretnych powodów – najczęściej jest nim uszkodzenie pojazdu lub niewłaściwe ładowanie. Jak mówią strażacy, tego typu pożary są długotrwałe, ale służby wiedzą już, jak sobie z nimi poradzić. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Paweł Turski Witold Lazar ekologia samochody elektryczne elektrośmieci

Tajemniczy mózg i wolna wola. "Spory są cały czas otwarte"

- Technika rozwija się wspaniale, ale jeszcze cały czas jest na tyle niedoskonała, żebyśmy mogli spokojnie badać wnętrze naszego ludzkiego mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Czy badacze najbardziej tajemniczego organu człowieka są już w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy wolną wolę czy jednak nie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mózg

Projekt "Lekcja:Enter". Darmowe szkolenia dla nauczycieli

"Lekcja:Enter" to jeden z największych obecnie realizowanych projektów edukacji cyfrowej w Polsce skierowanych do szkół. Podczas szkoleń nauczyciele mogą dowiedzieć się, jak zmienić swoje dotychczasowe metody nauczania, aby lekcje były bardziej atrakcyjne dla uczniów. Projekt umożliwia m.in. poznanie narzędzi cyfrowych przydatnych w prowadzeniu zajęć. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie Aleksander Ziemiańczyk szkoła nauczyciel edukacja szkolenia nowe technologie cyfryzacja internet

Kulkologia, czyli archeologia powstania styczniowego

Miejsce odlewu naboi na polu historycznej bitwy, przemieszczanie się żołnierzy podczas walki, rodzaje broni nieznane w dotychczasowych źródłach historycznych - to pozwalają odtworzyć archeologia wojny i archeologia pól bitewnych: dziedziny, które narodziły się w XIX wieku w USA. Przyniosły one spektakularne wyniki, jak np. w badaniu miejsc bitew z czasów wojny secesyjnej. Analiza śladów na znalezionych tam pociskach pozwoliła prześledzić ruchy pojedynczych żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Styczniowe archeologia historia Polski broń

Nowa Siła Krytyczna – warsztaty recenzenckie dla młodych pasjonatów teatru

Nowa Siła Krytyczna to projekt skierowany do młodych pasjonatów wszelkiego rodzaju teatru. Inicjatywa ma na celu wsparcie początkujących twórców, którzy chcą zadebiutować w roli pisarza i doskonalić swój warsztat recenzencki. Jednocześnie, co podkreślają organizatorzy, projekt ma też inspirować do tworzenia tekstów dotyczących sztuk teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl

Żorro, czyli budynek przyjazny mieszkańcom. Międzynarodowy sukces polskich architektów

Nowoczesny budynek wielorodzinny Żorro wygrał prestiżową nagrodę World Design Awards 2022. Powstający w Żorach obiekt został zainspirowany podstawową zasadą kreowania architektury, czyli – polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych i estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. – Skupiamy się na tworzeniu możliwie jak najlepszych warunków do życia dla ludzi – mówi projektant budynku Maciej Franta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA architektura Żory budownictwo Tomasz Miara