Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat. KE zatwierdziła krajowy plan strategiczny dla rolnictwa

- Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, poświęconej zatwierdzeniu przez KE krajowego planu strategicznego dla rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  handel susza rolnictwo POLSKA polityka Komisja Europejska Henryk Kowalczyk

ANALIZA Chiny i Indie głównymi importerami rosyjskich surowców energetycznych. Rosja szuka możliwości poza Europą

Inwazja na Ukrainę odcięła Rosję od świata zachodniego i spowodowała, że stała się ona jeszcze bardziej zależna od Chin i Indii. Te dwa kraje stały się głównymi odbiorcami rosyjskich surowców od czasu nałożenia sankcji przez Unię Europejską.
Zobacz więcej na temat:  handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie gaz ziemny serwis wschodni wojna 2022 Europa

Misja MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zełenski: Rosjanie próbują przekształcić ją w wycieczkę

Rosjanie próbują przekształcić inspekcję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w "wycieczkę bez wyników" - uważa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że nie wpuścili dziennikarzy ukraińskich i zagranicznych, a tylko swoich propagandystów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina elektrownia atomowa kontrola Wołodymyr Zełenski energetyka bezpieczeństwo energetyczne ŚWIAT Europa wojna 2022 Rosja

Brytyjczycy inwestują w energetykę jądrową. Chcą uniezależnić się od eksportu energii

Brytyjski rząd zainwestuje 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokoić 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych - poinformowała ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Według planów Sizewell C ma wytwarzać 3,2 gigawata energii, co zapewni jej dostawy do sześciu milionów gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia atomowa elektrownia atomowa Wielka Brytania bezpieczeństwo energetyczne

Ekspert SGH: negatywne skutki drugiej wojny światowej odczuwamy do dziś

- Polska poniosła podczas II wojny światowej tak duże straty materialne i demograficzne, że wciąż się z nimi nie uporaliśmy. Tymczasem po 1945 roku Rosja - bez naszej zgody - wyłączyła nas z Planu Marshalla. Ale trzeba pamiętać, że przez ostatnie dwa lata, tuż przed wybuchem wojny już wychodziliśmy z Wielkiego Kryzysu roku 1929 i rozwijaliśmy się w tempie 10 procent rok do roku. Wojna to wszystko zniweczyła. Gdyby nie to, bylibyśmy dziś krajem o wiele zamożniejszym  - powiedział dr Paweł Pońsko ze Szkoły Głównej Handlowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy odszkodowanie

Bezrobocie w UE. Strefa euro może z zazdrością patrzeć na Polskę

Polska nadal w czołówce, jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Unii Europejskiej - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, opierając się na danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat. Tylko jeden kraj ma w tym zakresie lepsze wskaźniki. To Czechy, gdzie bezrobocie w lipcu wyniosło 2,3 procent. W Polsce było to 2,6 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska eurostat bezrobocie praca

Uwaga na oszustów. Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na wyłudzenie loginów i haseł

Cyberprzestępcy podszywający się pod banki kontynuują kampanie mailowe w celu wyłudzania danych. Od niedawna popularność zyskuje nowa technika polegająca na zachęcaniu ofiar do zainstalowania zabezpieczenia, które w rzeczywistości jest szkodliwym oprogramowaniem.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo danych cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo bankowość internetowa login hasło oszustwo nask

Rekordowe zyski Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wzrost cen pokrył skutki katastrof i spadek wydobycia

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła w pierwszym półroczu 2022 rekordowy zysk netto rzędu 4,2 mld zł. "Wynika on głównie ze wzrostu cen węgla i koksu. Natężenie robót przygotowawczych i produkcja węgla były w tym czasie mniejsze od zakładanych" - poinformowała JSW.
Zobacz więcej na temat:  węgiel jastrzębska spółka węglowa wyniki finansowe zysk energetyka górnictwo

Zmiana organizacji ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Minister Adamczyk: usprawni to odprawy

Od 1 września do 30 listopada 2022 r. mają obowiązywać zmienione zasady ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych - informuje Ministerstwo Infrastruktury. W tym okresie będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść dla ruchu pojazdów ciężarowych.
Zobacz więcej na temat:  handel eksport import transport wojna na Ukrainie granica żywność Ukraina POLSKA infrastruktura

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od lat. Mieszkańców czeka wzrost opłat za energię

Przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe zobaczy, że jego roczny rachunek za energię wzrośnie do 3 549 funtów od października - to wzrost o 1 578 funtów, czyli o 80% - po tym jak krajowy regulator energii podniósł pułap cenowy w zeszłym tygodniu. Pułap cenowy określa maksymalną kwotę, jaką dostawcy energii mogą pobierać za każdą jednostkę energii i gazu.
Zobacz więcej na temat:  finanse biznes Wielka Brytania ŚWIAT inflacja

Eksperci: wzrost inflacji wymaga wspólnych działań RPP i rządu

Wobec dalszego znaczącego wzrostu inflacji należy spodziewać się, że stopy procentowe będą jeszcze podwyższane, jeśli nie teraz na początku przyszłego roku. Ten wysiłek niweczą częściowo liczne transfery społeczne, tarcze pomocowe – potrzebne, ale przekazywane zbyt szeroko. Rośnie też zadłużenie państwa ale najbardziej niebezpieczny jest trzykrotny wzrost kosztów jego obsługi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Krzysztof Bocian z WiseEuropa.  
Zobacz więcej na temat:  inflacja stopy procentowe fed ebc ceny paliw