Polskie Radio
Section05

pieniądze

Pięć lat programu Rodzina 500+. Wiceminister rodziny i polityki społecznej: dzisiaj już nikt go nie podważa

- Cieszę się, że dzisiaj program 500+ nie jest podważany. Możemy dyskutować o tym, jakie kolejne instrumenty wprowadzać lub jak modyfikować obecny program, choć Polacy nie chcą jego zmiany. Widzi to także opozycja i też już tego nie podważa - powiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 500+ dzieci rodzina Rodzina 500+ POLSKA polityka Polskie Radio 24

Czwarty etap wdrażania PPK. Program obejmie też sektor finansów publicznych

Od 10 kwietnia Pracownicze Plany Kapitałowe obecne będą w jednostkach sektora finansów publicznych, niezależnie od tego, ile osób zatrudniają. To czwarta faza ich wprowadzania – przypomina Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK, zajmującej się wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zobacz więcej na temat:  PPK GOSPODARKA POLSKA oszczędzanie Pracownicze Plany Kapitałowe społeczeństwo

Reparacje wojenne dla Grecji. Doleśniak-Harczuk: Polska powinna uważnie obserwować te rozmowy

- Mam wrażenie, że my jako Polacy powinniśmy z uwagą obserwować to, jak będą toczyły się rozmowy, jeśli w ogóle do nich dojdzie. Od lat narracja berlińska jest taka, że są to kwestie już dawno załatwione - powiedziała o wniosku Greków o reparacje wojenne ze strony Niemiec Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa zbrodnie wojenne Niemcy Adolf Hitler nazizm II Rzeczpospolita ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Spółki Skarbu Państwa wspierają sport. Danuta Dmowska-Andrzejuk na czele nowego zespołu

- Spółki Skarbu Państwa przekazują rocznie na wsparcie polskiego sportu ponad 200 mln złotych - powiedział we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Okazją do spotkania z dziennikarzami w Warszawie był wypadający we wtorek Międzynarodowy Dzień Sportu.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Jacek Sasin Danuta Dmowska-Andrzejuk Ministerstwo Aktywów Państwowych POLSKA społeczeństwo polityka

Problemy z dostawami szczepionek do UE. Dr Zajączkowski: to efekt braku odpowiednich mechanizmów

- USA i Wielka Brytania nie pozwalają eksportować szczepionek, które produkowane są w tych krajach. Tutaj UE ma problem, bo nie ma odpowiednich mechanizmów. Wspólnota musi być przygotowana do tego, żeby odpowiednio traktować przedsiębiorstwa - powiedział o problemie z dostawami szczepionek do UE dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Unia Europejska Komisja Europejska pandemia koronawirus COVID-19 ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Sytuacja gospodarcza w Polsce. Ekspert: całą nadzieję opieramy na szczepionkach

- Całą nadzieję opieramy na szczepionkach. Nie da się ukryć, że cała nadzieja na odbicie gospodarcze w tym roku opiera się właśnie na tym. Widzimy, że w krajach które lepiej od nas radzą sobie ze szczepieniami walka z pandemią jest bardziej skuteczna - powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 gospodarka polska kryzys gospodarczy rynek ekonomia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Shopping - rozrywka polskich magnatów w XVIII wieku

Tajne raporty policji paryskiej, a także rachunki z podróży i listy wskazują, że shopping był jedną z podstawowych aktywności polskich magnatów w stolicy Francji w XVIII w. Zamożni Polacy uwielbiali luksusowe zakupy. Przyjeżdżali do Paryża na co najmniej 3 miesiące i mieszkali w drogich hotelach zlokalizowanych w pobliżu pasaży handlowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka zakupy historia Polski Francja Paryż podróże społeczeństwo

Eksporterzy siłą polskiej gospodarki. Sprzedajemy coraz więcej na rynki zagraniczne

Eksport był jednym z głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Polski po 1989 r. Do 2003 firmy z kapitałem zagranicznym generowały 74 proc. przyrostu eksportu towarów z Polski i aż 90 proc. przyrostu eksportu wyrobów bardziej zaawansowanych technicznie. Do naszych hitów eksportowych należą nie tylko produkty tradycyjne, ale również te z grupy tzw. wysokiej techniki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes handel eksport