Polskie Radio
Section05

polityka

Zalewska: o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego TK orzekał już od 2005 r.

– Większość Polaków nie sądziła, że Trybunał Konstytucyjny może wydać inny wyrok – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska (PiS). Gościem audycji był także Paweł Kowal (PO). – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Anna Zalewska Paweł Kowal Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo prawo ue konstytucja Trybunał Konstytucyjny Trójka

Decyzja TSUE ws. przenoszenia sędziów. Piotr Kaleta: UE wymaga reformy

- Unia Europejska jak na nasze dzisiejsze czasy, ma skostniałą strukturę. Zadaniem również Prawa i Sprawiedliwości, rządu Mateusza Morawieckiego jest to, aby próbować reformować tę instytucję, bo ona tego wymaga - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (poseł, PiS)
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Sąd Najwyższy konstytucja Adrian Klarenbach Unia Europejska

Fogiel o akcji "Pozwólmy im mówić": w chwilach niezamierzonej szczerości politycy PO ujawniają prawdziwe intencje

- W czwartek rozpoczęliśmy akcję "Pozwólmy im mówić". Jej celem jest przypominanie Polakom wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, m.in. o likwidowaniu szpitali, piłowaniu katolików czy blokowaniu unijnych środków dla Polski - poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Radosław Fogiel POLSKA

Trwa II edycja Konferencji Giełd Trójmorza w Warszawie. "Głównym celem jest współpraca"

Współpraca w zakresie rozwoju rynku kapitałowego w regionie to główny cel i temat II edycji Konferencji Giełd Trójmorza, która dziś rozpoczęła się w Warszawie. Biorą w niej udział przedstawiciele polskich władz, instytucji europejskich, banków centralnych Gruzji i Armenii, prezesi giełd Trójmorza, a także przedstawiciele spółek wchodzących w skład indeksu CEEplus (indeks skupia ponad 100 największych i najbardziej płynnych spółek, notowanych na giełdach, z regionu Europy Środkowej: Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier).
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Andrzej Duda prezydent POLSKA

Media: Tusk chce, żeby Grodzki zrzekł się immunitetu. Marszałek woli jednak stracić stanowisko

"Tomaszowi Grodzkiemu grozi utrata stanowiska marszałka Senatu po tym, jak lider PO Donald Tusk zażądał od niego, by zrzekł się immunitetu" - pisze w czwartek "Wprost". Według tygodnika Tomasz Grodzki odmówił, w związku z czym trwają rozmowy o ewentualnych następcach marszałka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Tomasz Grodzki marszałek senatu prokuratura immunitet sądownictwo Senat Platforma Obywatelska partie polityczne

Karczewski o opozycji i ustawie dot. nielegalnych migrantów

- Senatorowie, tej większości senackiej, zagłosują przeciwko ustawie (o nielegalnym przekraczaniu granic - przyp. red.). Bardzo dziwię się, jestem zaskoczony, zdumiony i można powiedzieć, że bardzo zniesmaczony, bo to świadczy o klasie politycznej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, senator PiS, były marszałek Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat Tomasz Grodzki immunitet granica Białoruś Stanisław Karczewski Magdalena Ogórek

Operator Nord Stream 2 prześle gaz bez zezwolenia? Wątpliwości w sprawie uruchomienia gazociągu

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny Gazprom gaz ziemny LNG Nord Stream 2 Rosja Niemcy energetyka energia ŚWIAT Europa infografika

Rozmowy koalicyjne w Niemczech. Na świeczniku temat ograniczenia prędkości na autostradach

Sprawa ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach coraz częściej pojawia się na łamach mediów – ostatnio głównie za sprawą polityków i trwających rozmów koalicyjnych. Jak pisze tygodnik "Focus" zwolennicy ograniczenia z SPD, Zieloni i lewica opierają się na argumencie bezpieczeństwa, a przeciwnicy, liberałowie i konserwatyści podkreślają konieczność obrony "indywidualnej wolności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy koalicja wybory Bundestag drogi samochód kierowca bezpieczeństwo na drodze