Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Simon Mol. "To jak historia Nikodema Dyzmy"

Kameruńczyk podawał się w Polsce za pisarza, działacza praw człowieka i uciekiniera z Afryki. Zrobił karierę i stał się twarzą walki z prześladowaniami mniejszościowymi. Potem wyszło na jaw, że w absolutnie świadomy sposób zarażał Polki wirusem HIV. O sprawie Simona Mola mówiła w Kulisach Spraw Maja Narbutt, dziennikarka śledcza (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  HIV AIDS Kamerun Michał Majewski przestępczość Kulisy Spraw oszustwa

Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego. Komentarze

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, który w 2003 roku trafił do aresztu w związku z zarzutem nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bogucki domagał się 9 mln zł za to, że 9 lat spędził za kratami ze statusem więźnia niebezpiecznego. O sprawie mówił w programie Gorący Temat Dnia dziennikarz śledczy Krzysztof Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Marek Papała sądownictwo odszkodowanie Piotr Kruszyński

Reforma edukacji. "Obawy są zdecydowanie na wyrost"

Minister Anna Zalewska poinformowała, że kurs reformy edukacji ma być utrzymany. 14 lutego mamy poznać założenia podstawy programowej dla szkoły podstawowej. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 Marcin Celiński (Liberte) i Tadeusz Płużański (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  szkoła podstawowa edukacja reforma szkolnictwa Anna Zalewska samorząd Warszawa Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja warszawska aglomeracja

Paweł Szefernaker o liście Tuska: niedyplomatyczny

- Bardzo często mówiono, że środowisko PiS ma problemy z polityką zagraniczną, gdy walczyło o pozycję Polski na świecie. Dziś widzimy bardzo niedyplomatyczne słowa Donalda Tuska choćby o polityce nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział w Polskim Radiu 24 o liście szef Rady Europejskiej minister Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Szefernaker Unia Europejska Malta Donald Tusk grupa wyszehradzka Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość Brexit imigranci w Europie

Metropolia warszawska. Co oznaczają propozycje PiS?

- Nazewnictwo jest mylące. W gruncie rzeczy my nie tworzymy megamiasta, a tworzymy powiat metropolitalny. Miasto to jednostka o gęstej zabudowie, dużej intensywności wszelkich procesów, a na tym obszarze im dalej od Pałacu Kultury, tym ta intensywność jest mniejsza – powiedział o reformie ustroju Warszawy w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. samorządu terytorialnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa samorząd Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja aglomeracja warszawska PiS

Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Więcej firm w programie Karta Dużej Rodziny, ułatwienia w korzystaniu z programu w mniejszych miejscowościach i na wsi - to niektóre ze zmian, które w grudniu 2016 roku zapowiedziało ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ostatnim czasie resort wybrał partnera do obsługi tego programu. Został nim Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. O planach na rozwój programu mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Krupska i Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Ministerstwo Rodziny Karta dużej rodziny Joanna Krupska Paweł Woliński dzieci

"Historię Lecha Wałęsy trzeba napisać na nowo"

– Nowy pakiet dokumentów i archiwaliów powoduje, że musi nastąpić przewartościowanie niektórych spraw. Historia Lecha Wałęsy wyglądała inaczej, trzeba ją napisać na nowo – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN. Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia grafologów nt. teczki TW "Bolka" potwierdziła współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa służba bezpieczeństwa TW Bolek PRL komunizm historia Polski Sławomir Cenckiewicz III RP IPN

Polska zaskarży Rosję ws. wraku Tu-154

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że w najbliższym czasie Polska przedstawi skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Chodzi m.in. o zwrot wraku samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Karol Gac (Do Rzeczy) i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Polskie Radio 24 Władimir Putin PiS

Niemieckie obozy śmierci - akcja polskich internautów

Czy internauci mogą oduczyć używania określenia "polskie obozy zagłady"? Czy wytaczanie procesów za takie sformułowania jest dobrym pomysłem? O błędnych kodach pamięci, które ugruntowały w zagranicznych mediach fałszywe historycznie sformułowania rozmawiali goście Polskiego Radia 24: Marcin Czapliński, autor internetowych kampanii przypominających m.in. Powstanie Warszawskie czy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Paweł Jaworski, Stowarzyszenie "Głos Bohatera".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski polityka historyczna Holokaust II wojna światowa Niemcy internet

Przegląd ministerstw cyfryzacji i gospodarki wodnej. Komentarze

W ramach przeglądu ministerstw premier Beata Szydło spotkała się z minister cyfryzacji Anną Streżyńską oraz szefem resortu gospodarki morskiej Markiem Gróbarczykiem. Ich dokonania komentowali w Polskim Radiu 24 m.in. Piotr Arak (Polityka Insight), Jerzy Lewandowski (Krajowa Izba Gospodarki Morskiej) i Marcel Klinowski (Fundacja Projektów Obywatelskich).
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło rząd Beaty Szydło Ministerstwo Cyfryzacji Anna Streżyńska Marek Gróbarczyk Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

"Odeszli generałowie, którzy nie zgadzali się z ideą WOT"

- Zmiana dowódców na najwyższych szczeblach Wojska Polskiego to naturalny proces, podyktowany potrzebami nowej polityki w zakresie obrony państwa, budowania silnej obrony narodowej, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział w audycji Rozmowa Poranka gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko prezydent

Rośnie wskaźnik PMI dla Polski. Komentarze ekspertów

Indeks PMI dla przemysłu w Polsce w wyniósł w styczniu 54,8 proc., natomiast prognoza wynosiła 54 proc. Poprzednio wskaźnik był na poziomie 54,3 proc. – mamy więc wzrost trzeci miesiąc z rzędu. Rząd planuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 3,6 proc . O prognozach dotyczących polskiej gospodarki mówili w audycji Puls Gospodarki Marek Dietl, Instytut Sobieskiego; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Witold Gadomski, „Gazeta Wyborcza”.
Zobacz więcej na temat:  przemysł wzrost gospodarczy witold gadomski

Spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Waldemar Żurek