Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Ukraina: armia zakończyła ćwiczenia koło Krymu

Ukraińska armia zakończyła ćwiczenia nad Morzem Czarnym niedaleko Krymu. O manewrach mówili w audycji Świat W Powiększeniu korespondenci Polskiego Radia: Paweł Buszko (Kijów) i Maciej Jastrzębski (Moskwa) oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krym wojsko Władimir Putin Donald Trump Syria Unia Europejska Bogumił Husejnow Maciej Jastrzębski Paweł Buszko ćwiczenia wojskowe Agnieszka Bryc

Reforma edukacji. "Podpisuję się pod likwidacją gimnazjów"

Likwidację gimnazjów, wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum zakłada reforma systemu edukacji. MEN przedstawiło już projekt nowej podstawy programowej. O uplanowanych zmianach rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Zaremba (W Sieci) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  szkoła szkoła podstawowa reformy Ministerstwo Edukacji Narodowej gimnazjum liceum reforma szkolnictwa Robert Bogdański Józef Pinior Trybunał Konstytucyjny Petro Poroszenko

"Ustawa reprywatyzacyjna PO idzie w dobrym kierunku"

Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za dalszymi pracami w komisji nad poselskim projektem ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej.  – Ona idzie w dobrym kierunku. W przypadku uchwalenia zatrzyma najgorsze procedury. Pokaże również, jak powinna przebiegać reprywatyzacja – mówił w Rozmowie Parlamentarnej Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna Platforma Obywatelska reprywatyzacja Warszawa Jerzy Meysztowicz Komisja Weryfikacyjna

Unia Europejska inwestuje w obronność. "Trzeba się spieszyć"

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje na badania w sektorze obronnym UE oraz wspierać wspólne zakupy sprzętu przez państwa unijne. Zgodnie z planem, w wieloletnim budżecie UE po 2020 roku, na cele funduszu należałoby zarezerwować 500 mln euro rocznie. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska NATO Rosja USA wojsko Wojciech Lorenz

"Ustawa dezubekizacyjna to PR, a nie sprawiedliwość"

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji "ustawy dezubekizacyjnej". Zgodnie z nim, emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają być obniżone do maksymalnie średniego świadczenia ZUS. – To nie jest realizacja sprawiedliwości społecznej, to jest PR. Działanie mające zamącić w głowie – mówił Jacek Szymanderski, były działacz opozycyjny.
Zobacz więcej na temat:  Sejm ustawa emerytura PRL ZUS Jacek Szymanderski komunizm

"Przełom w relacjach polsko-ukraińskich jest potrzebny"

Bezpieczeństwo w regionie, wybory w Stanach Zjednoczonych, europejska perspektywa Ukrainy, energetyka i kwestie historyczne – o tym mają rozmawiać podczas piątkowego spotkania w Warszawie prezydent Andrzej Duda z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. O trudnych relacjach obu państw rozmawiali w Debacie Poranka Maciej Zaniewicz (eastbook.eu), dr Adam Lelonek (Centrum Badań Polska-Ukraina) i Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia w Kijowie).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krzysztof Grzybowski Paweł Buszko Krym Petro Poroszenko rząd Beaty Szydło wojsko Andrzej Duda USA energetyka wybory w USA

Świat w Powiększeniu: ciemna strona globalnej sieci

Dostęp do Internetu daje użytkownikom wiele możliwości – pozwala np. poszerzać wiedzę czy komunikować się z rodziną, która mieszka w innym kraju. Globalna sieć może jednak narazić nas również na straty. Nas, a także całe państwa. Gościem Świata w Powiększeniu był Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka internet Ministerstwo Cyfryzacji hakerzy haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo

Wiceminister kultury: polskie miasta mogą być ładne

- Wnętrza domów i mieszkań możemy meblować tak, jak nam się podoba. Natomiast w strukturze miasta obowiązują pewne reguły. Powinni uczyć się ich samorządowcy i wprowadzić je w życie. Chcemy, aby liderem tych zmian było województwo mazowieckie - mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  reklama miasto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego architektura samorząd mazowieckie Magdalena Gawin

Funkcjonowanie NGO. "Mamy ogromny chaos"

Trwa debata dotycząca funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce. Premier Beata Szydło zapowiedziała powstanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma ono wyznaczać cele organizacjom pozarządowym i rozdzielać pieniądze na ich realizację. Czy zmiany są potrzebne? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak za Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Witold Monkiewicz z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Krzysztof Bosak ngo Beata Szydło PiS

"Dyplomatyczny ping-pong" na linii Niemcy-UE-Turcja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się na posiedzeniu klubu parlamentarnego CDU za wstrzymaniem negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej – poinformował "Bild", powołując się na uczestników spotkania. W Polskim Radiu 24 o napiętych relacjach pomiędzy Unią Europejską a Ankarą mówił Władysław Chilmon, turkolog.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Turcja Unia Europejska Parlament Europejski

Posłanka PiS: za czasów PO prokuratura nie działała

- Po przesłuchaniach, które odbyliśmy w trakcie działania komisji śledczej ds. Amber Gold, pojawia się obraz prokuratury, która nie działała. Nie w całości, bo nie mówimy o skali kraju, ale o prokuraturze gdańskiej – powiedziała w Rozmowie Parlamentarnej członkini komisji śledczej ds. Amber Gold Joanna Kopcińska (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza Prawo i Sprawiedliwość komisja nadzoru finansowego prokuratura PiS Prokuratura Generalna Andrzej Seremet