Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Krajowa turystyka rośnie w siłę. Więcej rezerwacji noclegów niż przed pandemią

Krajowa turystyka wraca do wzrostów sprzed pandemii. Roczna liczba turystycznych noclegów Polaków do I kwartału 2023 r. była o 2 proc. większa niż w całym 2019 r. To pierwszy taki wzrost ponad poziom sprzed pandemii. Polacy coraz część decydują się na nocleg w hotelach podczas krajowych podróży turystycznych. W ostatnim roku Polacy wybierali hotele w 48 proc. decyzji o noclegach.
Zobacz więcej na temat:  wakacje wypoczynek dzieci społeczeństwo turystyka podróże

Eksperci: dostosowujemy budżet do nowych wydatków, ale nie oznacza to zwiększania deficytu

Nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest niczym dziwnym czy niebezpiecznym. To po prostu dostosowanie wydatków do nowych propozycji takich jak nieodpłatne leki dla kolejnych grup społecznych. Nie łamiemy jednak żadnych reguł. Możemy zresztą nawet nie zrealizować założonych wydatków budżetowych a nasza gospodarka ma się na tle innych państwa naprawdę dobrze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  OECD recesja COVID-19 pkb Czechy bezrobocie budżet Polski

PR24 Turów. Rzymkowski: nie możemy doprowadzić do sytuacji, że grupa ekologów przyczynia się do tragedii 40 tys. ludzi

- Kopalnia Turów nie zostanie zamknięta. Nie możemy sobie pozwolić na utratę do 9 proc. energii elektrycznej w systemie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że grupa ekologów, poprzez polski wymiar sprawiedliwości, przyczyni się do tragedii 40 tys. ludzi, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie kopalni i elektrowni - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN i poseł PiS Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Turów kopalnia Turów energetyka ekologia

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Rusecka: konsensus jest korzyścią dla pracowników

- Konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników - powiedziała wicerzecznik PiS, szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka. Jak dodała, rozwiązania z porozumienia rządu oraz "Solidarności" komisja chce wypracować przed końcem kadencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Duda Urszula Rusecka NSZZ Solidarność związki zawodowe pracownicy wynagrodzenia dofinansowanie emerytura pomostowa społeczeństwo

Resort klimatu i środowiska przygotowuje zażalenie do NSA ws. Turowa. Anna Moskwa: wierzę w nasz sukces

- Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni w Turowie - powiedziała podczas wizyty w Paryżu szefowa resortu Anna Moskwa. Rząd ma kilka dni na odwołanie się od postanowienia nakazującego wstrzymanie wydobycia węgla. Wcześniej władze ogłosiły, że nie wykonają decyzji wydanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Turów kopalnia Turów Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Symulator reaktora jądrowego powstanie pod Warszawą. Ośrodek wyszkoli przyszłych inżynierów

- Symulator reaktora jądrowego powstanie w pobliżu Warszawy, brane są pod uwagę trzy lokalizacje. Wybór ostatecznego miejsca nastąpi w tym roku - powiedział pełnomocnik szefa MEiN ds. kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej Grzegorz Szymoniuk.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energetyka elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne

Rosną inwestycje polskich przedsiębiorstw w aktywa niematerialne i prawne. Jest jednak sporo do zrobienia

W 2022 r. polskie przedsiębiorstwa przeznaczyły 19,8 mld PLN na inwestycje w aktywa niematerialne i prawne, czyli tylko o 126 mln PLN więcej niż rok wcześniej. W tej grupie aktywów znajdują się m.in. autorskie prawa majątkowe, oprogramowanie komputerowe czy licencje i koncesje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pkb inflacja handel inwestycje zagraniczne firma google microsoft