Polskie Radio
Section05

HISTORIA

NASZA ROZMOWA Film "Raport Pileckiego" w kinach. Przemysław Wyszyński: chciałem w Pileckim pokazać człowieka

- Witold Pilecki to człowiek, który miał własny system wartości. Jasno określony. Ten system pomagał mu podejmować najtrudniejsze decyzje. Tym bardziej ważnym było dla mnie znajdować w jego codzienność momenty, w których on się wahał, poszukiwałem w nim ludzkich cech - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego" 
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki

Jakie straty poniosła Polska w czasie niemieckiej okupacji? "Skutki II wojny światowej Polska odczuwa do dziś"

W wyniku II wojny światowej Polska poniosła ogromne straty materialne i demograficzne. Piekło zgotowane Polakom przez niemieckich i sowieckich okupantów było ciosem dla polskiej kultury, zahamowany został rozwój gospodarczy, ucierpiał przemysł i rolnictwo, a dorobek wielu polskich obywateli został zniszczony lub zagrabiony. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa reparacje wojenne zbrodnie wojenne II RP III Rzesza ZSRR

TYLKO U NAS Prof. Skibiński: II wojna światowa zmieniała perspektywę, wierzący poświęcali własne życie, niosąc pomoc innym

- Polscy biskupi widzieli, co się dzieje za wschodnią granicą, mogli doświadczyć tego w pewien sposób w roku 1920, ale - co bardzo ciekawe i bardzo rzadkie w ówczesnej Europie - mieli też ugruntowaną świadomość tego, jak bardzo niebezpieczny jest nazizm niemiecki i jak bardzo agresywny może być on w stosunku do Kościoła w Polsce i na świecie - mówi historyk Kościoła, prof. Paweł Skibiński w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Goławski II wojna światowa Ulmowie historia Polski POLSKA Kościół społeczeństwo aktualności katolickie

IV Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu". Zostanie odsłonięta tablica poświęcona Polakom zamordowanym za pomoc Żydom

Z inicjatywy Instytutu Pileckiego w Rzeszowie 2 września odbędzie się IV Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu". 3 września w Sadzie Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej zostanie odsłonięta tablica poświęcona Polakom zamordowanym przez Niemców za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi II wojna światowa Ulmowie społeczeństwo historia Polski

"Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem". Niezwykły album przybliży największy pomnik Niezłomnych

W kolejnym odcinku cyklu "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" Tadeusz Płużański rozmawia z Romualdem Rzeszutkiem, prezesem Fundacji Non Notus, inicjatorem budowy największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, odsłoniętego w ubiegłym roku w Mielcu i niezwykłego albumu przybliżającego historię monumentu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe

"Jej młodość i życie były symbolem oddania dla Polski". Premier wspomina Danutę Siedzikównę ps. Inka

Premier Mateusz Morawiecki, przypominając podczas codziennego wystąpienia w mediach społecznościowych o rocznicy zamordowania Danuty Siedzikówny "Inki" , mówił, że należy kierować się w życiu codziennym zasadą zawartą w zdaniu z listu "Inki" z więzienia: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba".
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna POLSKA II wojna światowa Mateusz Morawiecki premier

"Pakt zbrodniarzy". IPN zaprezentuje wystawę w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę "Pakt zbrodniarzy". Wystawa została stworzona przez warszawski oddział IPN i uświadamia, jak wyglądały ustalenia Związku Sowieckiego i III Rzeszy w kwestii podziału terytorialnego Europy, które sankcjonował pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Parlament Europejski Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa III Rzesza Związek Sowiecki