Polskie Radio
Section05
Mateusz Drozda

Afganistan pod rządami talibów. Reszczyński: pod płaszczykiem ideologicznym stoi ekonomia

- Akcent religijny jest bardzo mocny w takich organizacjach, ale zawsze za płaszczykiem ideologicznym stoi ekonomia, stoją finanse, stoi polityka. Tak, jak mówię, talibowie to też są ludzie, którzy realizują swoje biznesy, swoje interesy. Na jakiejś bazie muszą je realizować - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Reszczyński, ekspert ds. współczesnych konfliktów zbrojnych i geopolityki z Wyższej Szkoła Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Bliski Wschód Mateusz Drozda talibowie islam

20 lat od zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu. Sanktuaria wielu krajów połączą się z Łagiewnikami

- W każdą niedzielę po 17 dniu miesiąca odbędzie się w Łagiewnikach Godzina Miłosierdzia, będzie rozważanie i msza święta, będziemy zawierzać świat Bożemu Miłosierdziu. To samo będzie działo się w tych wszystkich miejscach, które się do nas zgłosiły - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Pabis, rzecznik prasowa Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków Kościół katolicki chrześcijaństwo regiony małopolskie Mateusz Drozda społeczeństwo

Alfred Bujara: definicja przeważającej działalności uszczelni zakaz handlu w niedziele

-  Chcemy, by w przypadku przeważającej działalności wynikającej z ustawy Prawo pocztowe, czy w przypadku 50 proc. sprzedaży w danej placówce pocztowej, te placówki mogły być czynne. To uszczelnia całkowicie ustawę, czekamy na jak najszybsze wejście tych przepisów w życie - powiedział w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda handel NSZZ Solidarność społeczeństwo

Dogi, muzyka i Legia: Andrzej Halicki mniej znany

W "Sezonie ogórkowym" nie polityka jest w świetle reflektorów, lecz pasje i zainteresowania zaproszonych gości. Bohater najnowszej edycji programu ma tych pasji wiele, choć nie ukrywa, że największą z nich są dogi niemieckie, których obecnie posiada aż sześć! Skąd zainteresowanie tymi wielkimi psami, jak one wpłynęły na życie europosła Koalicji Obywatelskiej i co jeszcze go pociąga, zachwyca, wzbudza pozytywne emocje?
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Andrzej Halicki społeczeństwo hobby PSY MUZYKA Trójka

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo architektura miasto przyszłości miasto Mateusz Drozda

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo praca Rosja firma robot sztuczna inteligencja pracownik

Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo otyłość nadwaga dzieci jedzenie

"Patrzmy na niebo, bo ono ożyje!". Przed nami noc spadających gwiazd

Spadające gwiazdy, meteoryty, łzy św. Wawrzyńca, Perseidy – to kilka nazw tego samego zjawiska, które będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w nocy z 10 na 11 sierpnia. Czym są spadające gwiazdy i w jakich okolicznościach najlepiej je oglądać? Na te pytania w "Trójce do trzeciej" odpowiedział astronom Jerzy Rafalski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda STYL ŻYCIA kosmos gwiazdy niebo astronomia noc meteoryt

TOKIO 2020 Kusznierewicz i Majewski podsumowują Igrzyska Olimpijskie w Tokio [TYLKO U NAS]

Sport stał się bardziej zawodowy i profesjonalny. To się pozmieniało, przez 20 lat zauważyłem ogromną różnicę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski w żeglarstwie z Atlanty. - Mamy największy sukces w historii, najlepszy występ na Igrzyskach, ale z drugiej strony będziemy teraz bardzo ciężko pracować, żeby ten sukces spróbować utrzymać - oceniał Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SPORT igrzyska olimpijskie Mateusz Drozda Mateusz Kusznierewicz Tomasz Majewski Tokio 2020 igrzyska

Białoruś rok po wyborach. Dr Adam Eberhardt: Łukaszenka odzyskał pewność siebie

- Wśród Białorusinów jest poziom niezadowolenia, również strachu przed represjami, ale system nie daje możliwości, by ta para uszła. To jest pewien problem, że złość społeczna będzie się gromadzić i kiedyś pewnie ponownie wybuchnie, ale już ze zdwojoną siłą - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Adam Eberhardt Mateusz Drozda Rosja Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa

"Nie wiemy, kto o czym decyduje w Białym Domu". Prof. Grzegorz Górski o stosunkach polsko-amerykańskich

- Mamy sytuację, w której nie wiadomo, jaki jest układ sił w Departamencie Stanu, wiele nominacji jest ciągle wstrzymywanych na poziomie Senatu. Nie wiemy m.in. kto ma decydować o sprawach Europy Środkowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski (Kolegium Jagiellońskie w Toruniu), komentując działania administracji Joe Bidena w kontekście nominacji Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja relacje polsko-amerykańskie Polskie Radio 24 Ameryka Mateusz Drozda Joe Biden USA ŚWIAT