Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Korepetycje - coraz częstsza forma pomocy dla uczniów. Czy są niezbędne?

W Polsce z korepetycji korzysta co trzeci uczeń. Ten rynek usług rośnie z roku na rok, a dwa lata temu wyceniono go na 7,5 miliarda złotych. Korepetycje wydają się być porażką szkoły; z drugiej strony, na przykład w krajach azjatyckich, są wręcz niezbędne do tego, by kontynuować edukację. Czy faktycznie są one uczniom potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja dzieci korepetycje Roman Czejarek

Film "Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie

- Właściwie chodzi o możliwości zwalczenia wykluczenia. Problemem ludzi dotkniętych trądem nie jest sama choroba, można ją wyleczyć, cała kuracja kosztuje 50 dolarów. Hańbą współczesnego świata jest to, że ta choroba wciąż istnieje, że są nowe zachorowania. Problemem jest wykluczenie - mówił w Dwójce Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek choroba Dwójka Krzysztof Renik wykluczenie społeczne Indie trąd trędowaci Elżbieta Dziuk Helena Pyz Adam Wiśniewski

WOŚP 2024. Zebrano ponad 175 mln złotych. Kiedy poznamy ostateczną kwotę?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 32. Z informacji podanych na specjalnej konferencji wynika, że deklarowana suma zebranych środków wynosi 175 426 813 złotych. To jednak nie koniec dobrych informacji - pieniądze wciąż wpływają. Wiele licytacji internetowych zakończy się dopiero 9 lutego. Ostateczny termin na spokojne rozliczenie zbiórki ustalono natomiast na 7 marca. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 pandemia COVID-19 Karolina Rożej zdrowie

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński KULTURA

Kino objazdowe rusza w Polskę. Sprawdź jaki ma repertuar, gdzie i kiedy przyjedzie

Ostatnio na ekranach duży wybór interesujących nowych polskich filmów, jednak nie wszyscy mogą z niego korzystać, bo nie zawsze w pobliżu jest kino. Ten problem ma rozwiązać kino objazdowe, które właśnie rusza w Polskę i chce dotrzeć do tych miejscowości, gdzie nie ma kina stacjonarnego. O tym niewątpliwie potrzebnym pomyśle rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino film polski Ryszard Jaźwiński Trójka

Prof. Andrzej Grodek - patron Szkoły Głównej Handlowej w 2024 roku

Wybitny ekonomista i historyk gospodarki, a także nauczyciel akademicki i były rektor Szkoły Głównej Handlowej - prof. Andrzej Grodek (1901-1959) - jest patronem roku 2024 na tej warszawskiej uczelni. Wśród wydarzeń upamiętniających profesora zaplanowano m.in. seminarium naukowe poświęcone jego działalności. Cykl wydarzeń ma przybliżyć i uhonorować postać jednego z twórców polskiej szkoły historii gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Andrzej Grodek Szkoła Główna Handlowa historia Polski

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA FILM Jan A.P. Kaczmarek Narodowe Centrum Kultury wystawa Tomasz Miara Trójka

Unikatowe, barokowe gabloty wracają do zamku Książ: przez 80 lat były schowane w magazynach

Musiało minąć 80 lat, aby do zamku Książ powróciły z magazynów Muzeum Narodowego w Poznaniu dwie piękne barokowe gabloty w orientalnym stylu. Kolejnych sześć jest w renowacji, która ma im przywrócić dawną świetność, i do końca roku 2024 także powrócą do zamku. Jeszcze jedna została wytropiona w Muzeum Narodowym w Warszawie: czy dołączy do pozostałych?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zamek Książ Tomasz Miara księżna Daisy Tomasz Miara Trójka KULTURA

"Jerzy Kukuczka był człowiekiem bardzo skrytym" - wspomnienia żony himalaisty

- Jerzy nie chciał nam w domu opowiadać o tych przejmujących przygodach, które przeżywał w górach. Mówił o różnych pięknych rzeczach, o wyprawie, przyrodzie, ale nigdy o przykrych zdarzeniach. Chronił nas przed nimi. Tak naprawdę dopiero po jego śmierci odkryłam, co przeżył w górach. Czytałam jego pamiętniki, wyznania i notatki, wówczas właściwie odkryłam go na nowo - mówiła w Dwójce Cecylia Kukuczka, żona himalaisty.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kukuczka Himalaje wspinaczka Jakub Kukla Cecylia Kukuczka Dwójka góry

Nieoczywisty utwór o miłości. Ewelina Flinta prezentuje singiel "DADA"

- Najpierw była muzyka, którą napisaliśmy razem z Radkiem Zagajewskim. Ona wskazywała, że to będzie utwór bardzo energetyczny. Zamarzyło mi się, żeby do tego tekst napisał "Budyń", czyli Jacek Szymkiewicz - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Ewelina Flinta. Efektem współpracy jest utwór "DADA". Jak z kolei zapowiada artystka, wkrótce do słuchaczy trafi jej nowy album.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska ewelina flinta muzyka rozrywkowa