Polskie Radio
Section05
pamięć

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  Kresy pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura czytelnictwo

Prezes RDI o "Warstwach Pamięci"

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o projekcie "Warstwy Pamięci". Jak wskazał, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek historia Polski pamięć zbrodnie wojenne okupacja niemiecka HISTORIA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia II wojna światowa

"Zatraciliśmy świadomość o ogromie zbrodni niemieckich". Prezes RDI o projekcie "Warstwy Pamięci"

- Przez lata komunizmu i postkomunizmu zatraciliśmy świadomość, jaka była skala zbrodni niemieckich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski. Jak zaznaczył "praktycznie w każdej gminie w Polsce są miejsca, w których coś strasznego się wydarzyło". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust zbrodnie wojenne okupacja niemiecka

"Represjonowani za to, że trwali przy polskości". Specjalna inicjatywa IPN

- Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku to pigułka losu Polaków, tych najbardziej poszkodowanych po roku 1918, 1920 i 1921 po ukształtowaniu granic państwa polskiego - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Zainicjował tym samym inicjatywę Instytutu mającą na celu przypomnienie historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN Gdańsk historia Polski pamięć społeczeństwo POLSKA

Projekt "Warstwy pamięci". Reduta Dobrego Imienia chce przywrócić przekaz polskiego kodu kulturowego

- W dobie smartfonów, internetu - oraz wszystkiego, co się z tym wiąże - trudno jest przebić się z kulturowym przekazem i dotrzeć do młodych ludzi z informacjami historycznymi - mówi o projekcie edukacyjnym "Warstwy pamięci" prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć historia Polski II wojna światowa

102. rocznica wyzwolenia Dyneburga. Polska delegacja uczciła pamięć poległych na Łotwie

Na Łotwie z okazji 102. rocznicy wyzwolenia Dyneburga z rąk bolszewików uczczona została pamięć poległych podczas ofensywy żołnierzy. W oswobodzeniu miasta ważną rolę odegrali żołnierze Wojska Polskiego. Polska delegacja zapaliła znicze i złożyła wieńce na cmentarzach w Dyneburgu, Krasławiu, Ławkiesach i Wyszkach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Łotwa Europa Wojsko Polskie Armia Krajowa pamięć HISTORIA bolszewicy wojna polsko-bolszewicka

Andrzej Duda upamiętnił Polaków pomordowanych na Ukrainie. Złożył wieniec w Czarnym Lesie

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Polaków zamordowanych przez Niemców w Czarnym Lesie na Ukrainie. Monument upamiętnia 250 przedstawicieli polskiej inteligencji, głównie nauczycieli, rozstrzelanych w sierpniu 1941 r. Złożenie wieńca przed pomnikiem to część wizyty prezydenta na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent II wojna światowa pamięć zbrodnie wojenne śmierć Europa Ukraina

Zmiana nazwy Ronda Dmowskiego. Prof. Żaryn: będziemy się jednoczyć, jako Polacy, przeciw takim faktom

- Jeżeli ktoś zaczyna w ten sposób likwidować naszą historię i stawiać Romana Dmowskiego, czy kolejnych ojców niepodległości w rzędzie postaci do wykluczenia, to sam się de facto wyklucza z polskiej tradycji - powiedział prof. Jan Żaryn o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Rafał Trzaskowski Roman Dmowski historia Polski pamięć POLSKA społeczeństwo

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski zbrodnie sowieckie śmierć pamięć historia Polski Julia Przyłębska POLSKA społeczeństwo

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo komiks HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka II wojna światowa pamięć Litwa Wilno Polacy za granicą historia Polski Kresy

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki historia Polski powstanie listopadowe pamięć pogrzeby MSZ Jan Dziedziczak Francja ŚWIAT Europa

Na Ukrainie przywrócono pamięć dawnego polskiego cmentarza. "Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali tu Polacy"

Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina historia Polski pamięć Europa

"Próba odebrania narodowi pamięci". Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią "Memoriału"

Kilkadziesiąt rosyjskich i międzynarodowych organizacji opublikowało listy w obronie organizacji "Memoriał". Do akcji przyłączyli się również znani działacze społeczni oraz intelektualiści i niektórzy politycy pozycji. W ubiegłym tygodniu rosyjska prokuratura złożyła w sądach wnioski o likwidację stowarzyszenia "Międzynarodowy Memoriał" i Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Przedstawiciele stowarzyszenia nazywają działania organów ścigania bezzasadnymi i motywowanymi politycznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Memoriał Andriej Sacharow pamięć Kreml prawa człowieka reżim Europa