Polskie Radio
Section05

polecane24

Stoch zwycięzcą 65. Turnieju Czterech Skoczni, Żyła drugi

- Wielkie gratulacje dla Kamila, Piotra, Macieja. Ogromne gratulacje dla ich trenera Stefana Horngachera i całej ekipy naszych skoczków. Sprawili nam niesamowity prezent - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Bańka. Po raz pierwszy w historii dwóch polskich skoczków narciarskich stanęło na podium w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni. 65. edycję tej imprezy wygrał Kamil Stoch, a drugie miejsce zajął Piotr Żyła. Tuż za podium uplasował się Maciej Kot.
Zobacz więcej na temat:  Witold Bańka

Chrześcijaństwo – najbardziej prześladowana religia świata

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest krytyczna: stanowią już tylko trzy procent ludności. Organizacje broniące praw prześladowanych obawiają się, że wkrótce skończy się, niemal dwutysiącletnia, historia chrześcijaństwa na tych ziemiach. O najbardziej prześladowanej religii świata mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Bliski Wschód chrześcijaństwo islam Syria Irak religia Jerozolima aktualności katolickie

Jerzy Pomianowski – pisarz, który się wtrącał

- Jerzy Pomianowski powiedziałby dziś, że warto czytać literaturę współczesną, która najbardziej się wtrąca. Dostrzegał on bowiem misję inteligenta, który zajmuje się sprawami nierozwiązanymi, zawikłanymi i pozostawiającymi wiele niejasności – powiedziała Katarzyna Roman-Rawska z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 przypomniała postać pisarza i dramaturga, który zmarł w wieku 95 lat 29 grudnia 2016.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pomianowski pisarz literatura książki Błażej Prośniewski

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie

Wystawa w Warszawie. "Chcemy zwrócić uwagę na los zwierząt"

Psy, koty, krowy, konie, lisy czy kozy. Podopieczni Fundacji VIVA, która walczy o respektowanie praw zwierząt, są bohaterami fotografii prezentowanych w oknach jednej z kamienic na warszawskim Nowym Świecie. – Chcemy za pomocą wystawy zwrócić uwagę na los tych zwierząt – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński, przedstawiciel organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawa zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe Cezary Wyszyński

"Polską polityką rządzi gen autodestrukcji"

- Fundamentalnym problemem całej opozycji jest brak silnego lidera. Kolejni kandydaci się wykładają: Ryszard Petru na Maderze, Mateusz Kijowski na fakturach, a Grzegorz Schetyna nie jest nową jakością, która by porywała - powiedziała Anna Gielewska z tygodnika Wprost. W Debacie Dnia o kondycji polskiej opozycji mówił też Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Mateusz Kijowski KOD Nowoczesna Grzegorz Osiecki PiS Platforma Obywatelska Donald Tusk

50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Jego legenda żyje

8. stycznia mija 50. rocznica śmierci aktora. O jego fascynującym życiu i sztuce aktorskiej, a także o mniej znanych faktach mówili w audycji Trendy kultury jego przyjaciel Alfred Andrys i autorka książki "Cybulski – podwójne salto", Dorota Karaś. Autorka jako pierwsza opisała dzieciństwo aktora, natomiast Alfred Andrys był naocznym świadkiem śmierci Zbigniewa Cybulskiego na dworcu kolejowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Cybulski aktor aktorstwo aktorzy kino film polski Joanna Sławińska

Kampania wyborcza we Francji. Le Pen liczy na pomoc Kremla?

W ostatnich dniach Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, stwierdziła, że dokonana przez Rosję aneksja Krymu nie była nielegalna. Jednocześnie polityk stara się, m.in. w rosyjskich bankach, o kredyty na prowadzenie kampanii wyborczej. Sprawę w audycji Świat w Południe komentował Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Rosja wybory prezydenckie we Francji Francois Fillon Marine Le Pen

Emigranci znów szturmują Hiszpanię. Oblężenie Ceuty

Ponad tysiąc migrantów podjęło próbę sforsowania granicy hiszpańsko-marokańskiej, aby dostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. W starciach, do których doszło, jeden policjant stracił oko. Dwóch rannych migrantów jest w szpitalu. Gościem programu Świat w Powiększeniu był iberysta prof. Tadeusz Milkowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Afryka Hiszpania uchodźcy imigranci w Europie Maroko

Paweł Zyzak: "Efekt domina" rozwija biografię Wałęsy

Największe centrale związkowe w Stanach Zjednoczonych od momentu powstania NSZZ "Solidarność" czynnie wspierały antykomunistyczny ruch społeczny. Gościem programu Kulisy Spraw był dr Paweł Zyzak - historyk, autor książki "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Irena Lasota ZSRR PRL komunizm USA Lech Wałęsa Piotr Naimski Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Zbigniew Brzeziński

Andrzej Duda politykiem roku 2016. Komentarze

Tytuł polityka roku 2016 Polacy przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który otrzymał 12 proc. poparcia w sondażu CBOS. Drugie miejsce uzyskała premier Beata Szydło (8 proc.), a trzecie - prezes PiS Jarosław Kaczyński (4 proc.). 26 proc. stwierdziło, że nie ma nikogo, kto nadaje się na polityka roku, a 58 proc. nie chciało wymienić osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie. Wyniki sondażu skomentowali w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Artur Celiński (Res Publica Nova).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda CBOS Prawo i Sprawiedliwość sondaż Marek Magierowski

TV Biełsat częścią TVP Polonia? "Będzie bardziej powszechna"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza zmniejszyć dotacje dla TV Biełsat. W praktyce oznacza to likwidację stacji. – Nie rezygnujemy z Biełsatu. Przejdzie do TVP Polonia i w ramach tej koncepcji, ma być bardziej powszechna w swoim odbiorze – mówiła w audycji Spojrzenie Na Wschód Małgorzata Gosiewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Gościem Polskiego Radia 24 był także dr Paweł Kowal z Instytutu Spraw Publicznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  telewizja Biełsat Białoruś