Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Zafascynowany kinem od najmłodszych lat. Archiwalna rozmowa z Franciszkiem Pieczką

Kiedy był mały, po cichu wymknął się do kina, aby zobaczyć film pt. "Znachor". Chłopiec najpierw musiał pokonać pieszo kilkanaście kilometrów, a potem wrócić domu, w którym czekał na niego tata i… lanie. Ale miłość do kina, sztuki i aktorstwa pozostała mu na całe życie. Trójka przypomniała archiwalną rozmowę z wybitym aktorem Franciszkiem Pieczką, który zmarł w piątek, 23 września. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Franciszek Pieczka Katarzyna Stoparczyk TEATR aktor

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz wspomnienie KULTURA SZTUKA Teatr Polskiego Radia Audycja kulturalna Trójka

Piotr Trojan o filmie "Johnny": w każdym z nas jest trochę dobra i ten film to pokazuje

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego był Piotr Trojan, aktor nagrodzony na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą główną rolę męską w filmie "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka. Co rola Patryka zmieniła w jego życiu? Zachęcamy do wysłuchania audycji "Trójkowo, filmowo" i zapoznania się ze wszystkim laureatami gdyńskiego festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka film polski KULTURA FPFF w Gdyni

"Najpierw melodia, później tekst". 35 lat pracy twórczej Marka Kościkiewicza

Marek Kościkiewicz w tym roku obchodzi 35-lecie działalności twórczej. - Z tej okazji przygotowałem może nie trasę koncertową, ale szereg koncertów, podczas których wykonuję większość swoich utworów. Nie tylko te, które pisałem dla De Mono, ale też te, które pisałem dla innych artystów - zdradza w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka muzyka rozrywkowa Marek Kościkiewicz

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert WIDEO

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

Przez kulturę o skutkach totalitaryzmów. Czym zajmuje się Instytut Pileckiego?

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach Instytutu Pileckiego, powstało Centrum im. Rafała Lemkina. Jego misją jest dokumentowanie zbrodni popełnianych przez najeźdźców. To oczywiście niejedyna inicjatywa mająca na celu badanie skutków totalitaryzmów i opowiadanie o nich. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Stempniak Instytut Pileckiego totalitaryzm historia Polski wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina

Tajemnica malowideł w średniowiecznej wieży książęcej na Dolnym Śląsku

W niewielkim Siedlęcinie nieopodal Jeleniej Góry można się zachwycić zabytkiem, unikatowym na skalę światową: książęcą wieżą mieszkalną, która powstała w początkach XIV wieku. Jednak nie tylko wiek i rozmiar decydują o tym, że jest ona tak niezwykła: przesądzają o tym znajdujące się w środku oryginalne, XIV-wieczne malowidła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski architektura STYL ŻYCIA zamek Marta Piasecka Trójka Dolny Śląsk średniowiecze

Wojenna zagadka. Reportaż "Nieśmiertelnik. Ocalona tożsamość" [POSŁUCHAJ]

Zwłoki Stanisława Jankowskiego wyłowiono z Bugu latem 1940 roku. Znaleziony przy nim dziennik wskazywał, że zginął prawdopodobnie 13 października 1939 roku. Nie było jednak jasne w jakich okolicznościach. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Wielkopolaninie, pilocie, którego szczątki od ponad osiemdziesięciu lat spoczywają na cmentarzu w nadbużańskiej wiosce Matcze.
Zobacz więcej na temat:  reportaż II wojna światowa Trójka

Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce

 - Siłą klasyki jest, że sięgamy po nią, bo chcemy wiedzieć, "co to znaczy dzisiaj". "Mindowe" znaczy dzisiaj niemało - pęd do władzy - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Tumidajski, autor adaptacji i reżyser słuchowiska na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego. - Być może zapomnieliśmy o tym, że w historii to wojna jest stanem naturalnym, a pokój – wypadkiem przy pracy. Premiera dramatu na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Rok Romantyzmu Polskiego