Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Z wizytą w Puszczy Kampinoskiej

Zgodnie z zapowiedzią, wracamy do Puszczy Kampinoskiej. Tym razem by przyjrzeć się wspaniałemu królestwu roślin. Rozłożyste dęby, niektóre tak stare, że pamiętają to, co działo się 300 lat temu. Smukłe, wysokie sosny masztowe i te fantazyjnie powyginane, zwane kandelabrowymi. Albo te, o których mówi się "kroczące". Mchy, porosty, rośliny bagienne, pachnące konwalie i jałowce.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska parki narodowe

Wniosek o nakaz aresztowania dla polityków Izraela i liderów Hamasu. Ekspertka studzi emocje

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego stwierdził, że Izrael i Hamas popełniły zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. - Będę brutalnie szczera, tak naprawdę to nic nie znaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Joanna Siekiera, prawnik międzynarodowy, doradca NATO, fellow przy Uniwersytecie Amerykańskiej Piechoty Morskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Międzynarodowy Trybunał Karny Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy Joanna Siekiera Maciej Gaca Andrzej Kiński

Andrzej Chyra: sztuka jest po to, żeby pozwolić nam lepiej zobaczyć świat

Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był aktor i reżyser Andrzej Chyra. Pretekstem do spotkania i rozmowy o istocie aktorstwa oraz pasji do sztuki są premiera spektaklu "Elizabeth Costello" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz premiera "Filmu dla kosmitów". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Martyna Podolska aktorstwo TEATR spektakl premiera film polski Maja Ostaszewska Magdalena Popławska Jan Peszek

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos astronomia inżynieria NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka

Pałac Krasińskich otwarty. Sprawdziliśmy, co trafiło na ekspozycję

Pałac Krasińskich otworzył swoje wnętrza dla zwiedzających. Od wtorku (21 maja) po raz pierwszy w historii jest dostępny dla każdego. Reporterce "Sygnałów dnia" udało się zajrzeć tam wcześniej, a jej przewodnikiem był dr Tomasz Makowski. 
Zobacz więcej na temat:  Pałac Krasińskich KULTURA Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa literatura zabytki Sinfonia Varsovia Anna Dymna Daniel Olbrychski Ballady i Romanse

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Anna Dudzińska reportaż kobieta KULTURA Małgorzata Żerwe