Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

"Kiedy zatrzymacie wojnę?". Szczyt G20 na Bali zdominowany przez inwazję na Ukrainę

Indonezja wezwała w piątek grupę G20 do pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie. Na szczycie G20 najbardziej zagorzali krytycy rosyjskiej inwazji na Ukrainę siedzieli w tym samym pomieszczeniu, co główny dyplomata Moskwy. Przygotowania do spotkania na indonezyjskiej wyspie Bali zostały zdominowane przez wojnę i jej wpływ na globalną gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  biznes ŚWIAT G20 Indonezja

Dymisja Borisa Johnsona. Dr Beata Górka-Winter: każda niestabilność jest na rękę Rosji

- Zmiana rządu i głównodowodzącego spowoduje, że Wielka Brytania skupi się na swoich problemach wewnętrznych, jak każde państwo, które przeżywa polityczny wstrząs, a wtedy problemy zewnętrzne zejdą na drugi plan i wydaje się, że najbliższe tygodnie zostaną w Wielkiej Brytanii wypełnione dyskusjami na temat polityki wewnętrznej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Boris Johnson

Główny ekonomista banku PKO BP: możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp we wrześniu

- We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej może ostrożnie, bo o 0,5 procent podnieść stopy procentowe, to być może będzie ostatnia w tym roku podwyżka stóp. Obecny poziom wzrostu stóp procentowych jest najdłuższy i największy od 20 lat - powiedział Piotr Bujak główny ekonomista największego polskiego banku w audycji "Ekspres Gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej waluty

Port morski w Elblągu. Rząd ma plan i mówi o ogromnych możliwościach gospodarczych dla regionu

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, zdradził w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, że rząd ma plany dotyczące portu w Elblągu. - Chcemy, żeby Elbląg stał się docelowo czwartym po Gdańsku, Gdyni i kompleksie Szczecin-Świnoujście portem morskim Rzeczpospolitej z większościowym udziałem Skarbu Państwa - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Elbląg warmińsko-mazurskie Ministerstwo Aktywów Państwowych infrastruktura Mierzeja Wiślana inwestycji infrastrukturalne UE

Lewica chce komunistycznej gospodarki? Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" bezlitosny dla poselskich pomysłów

Akcja posłów Lewicy, którzy dziarskim krokiem ruszyli w stronę siedziby PKN Orlen, by dowiedzieć się, jak można ulżyć polskim kierowcom w związku z wysokimi cenami paliw w założeniach była całkiem rozsądna. Posłowie stanęli przez siedzibą PKN Orlen i hurtem ogłosili, że trzeba złożyć ustawę i ustawowo uregulować ceny paliw - pisze w serwisie wgospodarce.pl Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  ceny paliw Orlen lewica rynek popyt podaż

Japońska firma otworzy fabrykę pod Łodzią. Premier: Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów

Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla szybkiego rozwoju gospodarczego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Ksawerowie w Łódzkiem. Szef rządu wziął udział w inauguracji strategicznej inwestycji w fabrykę pomp ciepła japońskiej firmy Daikin. Jak dodał, zwiększająca się liczba inwestycji zagranicznych świadczy o tym, iż Polska jest krajem atrakcyjnym i bezpiecznym dla inwestorów.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki łódzkie inwestycje Japonia

Wojna na Ukrainie degraduje relacje biznesowe polskich firm. PIE: jej negatywny wpływ odczuło 94 proc. przedsiębiorstw

Negatywny wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności odczuło 94 proc. polskich firm - stwierdził Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności.
Zobacz więcej na temat:  firma przedsiębiorstwo wojna 2022 łańcuch dostaw produkcja usługi