Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Zamek Królewski Warszawa Caravaggio malarstwo Ferie zimowe muzeum warsztaty

275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Prezydent: odgrywa ona doniosłą rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa

Prezydent Andrzej Duda napisał, że "Biblioteka Narodowa odgrywa doniosłą rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa i tożsamości naszej wspólnoty oraz popularyzacji wiedzy". List od głowy państwa odczytano w czasie uroczystości z okazji 275. rocznicy otwarcia biblioteki oraz inauguracji nowych czytelni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce

Twarz często pokazuje to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Bystrzy obserwatorzy potrafią jednak wyczytać z naszych fizjonomii wiele informacji. Ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny, niekiedy interpretują nasze twarze, podkreślając najsłabsze punkty, naturę bądź charakter. Jakie są sposoby prezentowania twarzy i rysujących się na nich emocji? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo Monika Małkowska emocje SZTUKA komiks

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Wacław Holewiński pisarze i poeci Teatr Polskiego Radia lekarz KSIĄŻKA