Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Crème de la crème". Jakimi nabytkami może pochwalić się Zamek Królewski w Warszawie?

Wiele wysokiej klasy dzieł i obiektów sztuki, takich jak obrazy Bernarda Bellotta (Canaletta) czy innego królewskiego malarza - Marcella Bacciarellego, a także srebrna zastawa stołowa Fryderyka Augusta Wettyna, rokokowe meble, XVI-wieczna zbroja turniejowa, porcelana i wiele innych cennych zabytków to obiekty zakupione w latach 2021-2022 do kolekcji zamkowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Zamek Królewski wystawa Warszawa

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek filharmonia narodowa MUZYKA muzyka klasyczna

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów KULTURA II wojna światowa historia Polski

Piotr Beczała: pracując nad rolą, sięgam po nagrania z zamierzchłej przeszłości

- To nie są nagrania sprzed dwudziestu-trzydziestu lat, tylko najczęściej sprzed osiemdziesięciu. Sięgam również do pewnych źródeł historycznych. Przygotowując się do tytułowej partii w "Lohengrinie", doszukałem się różnych wiadomości co do wykonawców wagnerowskich, szczególnie roli Lohengrina, sięgając aż po Jana Reszke, który był królem Metropolitan Opera przez kilkanaście lat - mówił w Dwójce światowej sławy tenor Piotr Beczała, laureat Nagrody Mediów Publicznych (2020) w kategorii Muzyka przyznanej przez Polskie Radio
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera opera Karol Furtak Dwójka MUZYKA

Iga Świątek gwiazdą w USA, czyli jak Amerykanie pokochali naszą tenisistkę

Już ponad rok Polka jest liderką światowego rankingu WTA. Jednak fakt, że nie jest Amerykanką powoduje, że nie jest w Stanach dość znana. A to z kolei przekłada się wartość podpisywanych przez nią kontraktów reklamowych. Jednak Amerykanie przekonują się do Igi, która zdobywa coraz większe uznanie i popularność.
Zobacz więcej na temat:  Tenis Iga Świątek indian wells USA Ameryka Stany Zjednoczone WTA Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Sztuczna inteligencja. Dr Maciej Kawecki: świat rozkochał się w chacie GPT

ChatGPT to technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. System uczy się kolejnych odpowiedzi na podstawie rozmów ludźmi z komputerami - w ten sposób odpowiedzi wyglądają na naturalne i w wielu przypadkach sprawiają wrażenie napisanych przez prawdziwego człowieka. Czy sztuczna inteligencja w pełni zastąpi człowieka?
Zobacz więcej na temat:  matematyka programowanie informatyk sztuczna inteligencja

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: będziemy składać hołd Chopinowi, Pileckiemu i wszystkim bohaterom

"Chopin na Rakowieckiej" to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin. - Wezmą w nich udział polscy pianiści, którzy będą składać hołd Fryderykowi Chopinowi, rotmistrzowi Pileckiemu oraz wszystkim bohaterom - mówi w "Muzycznej Jedynce" Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Marcin Gmys koncerty Polskie Radio Witold Pilecki Fryderyk Chopin