Polskie Radio
Section05
artyści

Zaistnieć na świecie. Łukasz Gorczyca o promowaniu polskiej muzyki za granicą

Marzeniem wielu polskich artystów jest zdobycie popularności również poza granicami naszego kraju. Nie jest to jednak łatwe zadanie, na sukces składa się wiele czynników. - Najważniejsza jest determinacja i chęć zaistnienia. Świat stoi przed nami otworem, trzeba tylko zakasać rękawy i wziąć się do roboty - tłumaczy w "Muzycznej Jedynce" Łukasz Gorczyca, który regularnie koncertuje poza Polską.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Gorczyca Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

PR24 Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską

Zawsze wydawało się, że sztuka jest wieczna, a jeżeli coś ją zniszczy, to czynniki silniejsze niż ludzkie starania - trzęsienia ziemi, kataklizmy czy wojny. Dawne techniki i technologie pozwalały wierzyć w to, że sztuka ma atrybut wieczności. Jednak od początku XX wieku artyści przestali dbać o długowieczność swych dzieł. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 zabytki SZTUKA

PR24 Wystawa "Niepokój przychodzi po zmierzchu". Komornicka: ważny jest wielogłos, a nie indywidualności

- Zależało mi, aby jak najwięcej głosów uwzględnić w tej wystawie, ponieważ nie interesowało mnie pokazywanie indywidualności, wskazywanie kto jest najważniejszy, a szukanie tego, co wspólne. Dlatego ważny był dla mnie wielogłos, który pojawia się w wystawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Komornicka (historyk sztuki, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu", Zachęta). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska SZTUKA wystawa młodzież KULTURA społeczeństwo

"Budzenie świata z obojętności". Wicepremier Gliński o roli Ukrainian Freedom Orchestra

- Orkiestra jest gotowa do działań i koncerty się odbędą - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej Ukrainian Freedom Orchestra . Ocenił, że jej głównym zadaniem jest "budzenie świata z obojętności i z przyzwyczajenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukrainian Freedom Orchestra koncert orkiestra