Polskie Radio
Section05

historia Polski

P. Grzybowski: Polska powinna uprawiać "politykę pamięci"

- Bardzo wiele państw zastąpiło politykę historyczną poprzez "politykę pamięci". Nauczono się budować nowy model spojrzenia na historię i to powinniśmy robić bardziej precyzyjni - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z "Tygodnika Katolickiego Niedziela". Gościem audycji była również Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Tomasz Gross polityka Tomasz Grodzki Senat Unia Europejska Mateusz Morawiecki Rada Europy Ursula von der Leyen II wojna światowa

Powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej? "Prace są opóźnione"

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na znaczenie Bitwy Warszawskiej w dziejach Polski oraz Europy i podkreślił, że potrzebny jest w stolicy pomnik, upamiętniający bohaterskie czyny naszych przodków. Do sprawy w radiowej Trójce odnieśli się stołeczni politycy: Filip Frąckowiak, radny PiS i Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Warszawa bitwa warszawska premier Mateusz Morawiecki Mariusz Krzemiński

Michał Płociński: łuk triumfalny w Warszawie to plan B

- Żałuję, że nie powstanie muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. To błąd, było na to pięć lat. Można było się spodziewać, że raczej otrzymamy plan B w postaci łuku triumfalnego - powiedział Michał Płociński (Rzeczpospolita). Gośćmi Debaty poranka byli również Krzysztof Wołodźko (Gazeta Polska) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).    
Zobacz więcej na temat:  Warszawa bitwa warszawska II RP Grzegorz Jankowski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Prezydent: pamięć naszym obowiązkiem

W Warszawie, przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską, odbyły się obchody 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.  - Jak co roku w sposób szczególny czcimy pamięć polskich patriotów, którzy po latach działalności konspiracyjnej czynnie i z całą mocą wystąpili przeciw zniewoleniu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa powstanie listopadowe Andrzej Duda

Jan Józef Kasprzyk o Ryszardzie Kaczorowskim: był weteranem walk o niepodległość

W niedzielę odbędą się obchody rocznicowe z okazji 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Rozpoczną się od mszy w katedrze polowej WP. - To jest miejsce, które odwiedził dzień przed swoją tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Kaczorowski II RP rocznica Tadeusz Płużański HISTORIA

J. Wołkonowski: J. Piłsudski był emocjonalnie związany z Powstaniem Styczniowym

- Rodzice Marszałka brali udział w Powstaniu Styczniowym i przez to miał on emocjonalny stosunek do ludzi, którzy tam walczyli. W 1919 r. przyjął on specjalny akt prawny, który dawał Powstańcom stałą pensję i specjalne mundury - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk wileński. Gościem audycji był również inny historyk, Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Wilno Litwa Józef Piłsudski Andrzej Duda POLSKA

Adam Hlebowicz: za Powstanie Styczniowe Polacy zapłacili ogromną cenę

- Powstanie Styczniowe było potężnym wysiłkiem, który został podjęty i za który zapłaciliśmy ogromną cenę. Miało ono charakter powszechny i stąd także ciężkie represje. Największe straty poniosła Litwa, na której co czwarty szlachcic był represjonowany - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Litwa Wilno