Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Ważniejsza od infrastruktury jest utrata zasobów ludzkich". Ekspert o ukraińskiej gospodarce

Od początku wojny Ukraińcy stracili 4 miliony 800 tysięcy miejsc pracy, przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według jej analityków, w przypadku przedłużenia się walk liczba ta może wzrosnąć do 7 milionów. W jakiej kondycji jest ukraińska gospodarka?
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa wojna 2022 przedsiębiorstwo rynek pracy Michał Strzałkowski ekonomia

Miliony złotych dla działkowców. "Rodzinne ogrody to korzyść dla miast"

Osoby korzystające z rodzinnych ogrodów działkowych otrzymają łącznie 50 milionów złotych. - Ogrody działkowe dotychczas nie korzystały ze wsparcia publicznego, dlatego ta pomoc jest bardzo istotna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Piech z Polskiego Związku Działkowców. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Matusiak Sygnały Dnia przyroda ARiMR Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk Grzegorz Puda ekologia

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
Zobacz więcej na temat: 

Paweł Mucha: Polska nagłaśnia i mówi o wszystkich zbrodniach wojennych na Ukrainie

- Nie ulega wątpliwości, że z żadnego innego państwa europejskiego nie idzie tak ogromne wsparcie, jak z Polski dla Ukrainy. Rola Polski jest kluczowa w przypadku kształtowaniu wspólnego stanowiska, które później jest stanowiskiem NATO czy UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Krzysztof Świątek Paweł Mucha Andrzej Duda Ukraina Rosja

Zachwycały na wystawie światowej 1939. Zespół dzieł wraca do Polski

- Zgodnie z wizją komisji artystycznej powstał jednorodny stylistycznie zespół prac, który ukazywał momenty chwały Polski przedrozbiorowej. Taka była intencja, by na wystawie światowej w Nowym Jorku pokazać II RP jako państwo o wielowiekowej tradycji kulturowej, ale i prężne gospodarczo, rozwijające się - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Kossowska o cennych obrazach, które po 83 latach wkrótce powrócą do Polski.
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo Akademia Sztuk Pięknych II wojna światowa Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork

Kmdr por. Maksymilian Dura: Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska

We wtorek, 10 maja, przedstawiciel Pentagonu poinformował, że postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów. - Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska - mówi kmdr por. Maksymilian Dura, analityk Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie armia ŚWIAT Europa wojna 2022

Lena Ledoff o "Pani Pylińskiej i sekrecie Chopina": połączenie recitalu i spektaklu

W sztuce tkwi wielka siła. Przekonać się mogli o tym widzowie spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina", stworzonego na podstawie prozy Erica-Emmanuela Schmitta. Premiera odbyła się we wtorek (10 maja) w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". - To połączenie recitalu i spektaklu - mówi Lena Ledoff, pianistka i kompozytorka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin MUZYKA Eric-Emmanuel Schmitt Joanna Żółkowska Paulina Holtz

Zaginione płyty PR. "Bezcenne nagrania z września 1939"

- To są bezcenne nagrania Polskiego Radia, pochodzące z okresu obrony Warszawy we wrześniu 1939 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, o nagranych na początku II wojny światowej przy ul. Zielnej 25 w Warszawie komunikatach. "Gdzie jest czarny neseser?" to akcja, której celem jest odnalezienie tych płyt.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Zobacz więcej na temat:  technika historia PRL Roman Czejarek telewizja historia radiofonii sprzęt dla audiofila rtv