Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Dwóch dyrygentów na koncercie orkiestry Sinfonia Iuventus w Polskim Radiu

W najbliższą sobotę (9.04) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Początkowo koncertem dyrygować miał Wojciech Rajski, ale z przyczyn zdrowotnych musiał go zastąpić Rafał Janiak. Rekonwalescent pojawi się jednak na widowni i obejrzy występ swych kolegów muzyków na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Rajski Sinfonia Iuventus koncert studio Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego MUZYKA Paweł Sztompke

"Haniebne i niedopuszczalne". Pęk o słowach marszałka Senatu

- Ta wypowiedź wpisuje się w narrację propagandy i dezinformacji rosyjskiej, która stara się przypisywać jakąś odpowiedzialność za działania na Ukrainie Polsce oraz próbuje skłócać naród polski z ukraińskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o słowach Tomasza Grodzkiego Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja Magdalena Ogórek uchodźcy Ukraina Marek Pęk Tomasz Grodzki Senat Donald Tusk POLSKA polityka

Czujesz zniechęcenie? Psycholog uspokaja i radzi

- Warto uświadomić sobie, że nasze życie to nie jest linia ciągle wznosząca, tylko to są wzloty i upadki. To są różne sytuacje życiowe, różne pory roku, które na nas oddziałują. To, że czasem nam się nic nie chce, jest więc czymś zupełnie normalnym. Pytanie, kiedy to przestaje być "normalne" - mówiła w "Czterech porach roku" Marzena Jankowska, psycholog z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  psychologia Agnieszka Kunikowska depresja wypalenie zawodowe zdrowie STYL ŻYCIA

"Ukraiński naród nigdy się nie poddaje". Sportowcy z Ukrainy walczą o ojczyznę

Niemal półtora miesiąca po rozpoczęciu przez Rosję najazdu na Ukrainę sport za naszą wschodnią granicą właściwie przestał istnieć. Rozgrywki i zawody sportowe zostały odwołane, a większość ukraińskich sportowców walczy w obronie swojej ojczyzny albo mówi poza granicami kraju o wojnie na Ukrainie. W jaki sposób ukraińscy sportowcy walczą o suwerenność Ukrainy?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Jedynka Ukraina Ukraina wojna na Ukrainie Witalij Kliczko Ołeksandr Usyk

"Kwiecień Krzysztofa Komedy". Świętowanie zacznie się w Gdańsku

- To sztuka muzyczno-teatralna; jeśli grają muzycy, to jest to koncert; jeśli są multimedia, to jest to widowisko multimedialne; jeśli gra aktor, to jest to monodram. Nie ma tutaj priorytetów. Nikt nie występuje w tle, każdy dostaje na scenie czas tylko dla siebie - mówił w Jedynce Krzysztof Witkowski, reżyser widowiska muzycznego "Nim wstanie dzień".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Komeda koncert Jazz Michał Montowski widowisko teatralne Gdańsk KULTURA

Maleje sprzedaż samochodów w Polsce. "Nastąpił wzrost ryzyka ekonomicznego"

Nowych samochodów na rynku wciąż jest mało, a na zamówione trzeba czekać nawet rok. Coraz dłuższe terminy oczekiwania na nowe auto, puste place dealerskie, brak możliwości zamówienia niektórych modeli - tak obecnie wygląda sytuacja na rynku motoryzacyjnym. To efekt m.in. pandemii i kryzysu na rynku półprzewodników. 
Zobacz więcej na temat:  samochody sprzedaż kierowcy sankcje Ukraina Rosja ekonomia infografika społeczeństwo

"Będzie wypłacana w czwartym kwartale tego roku". Maląg o czternastej emeryturze

Z początkiem kwietnia rozpoczęto wypłacanie trzynastej emerytury. Obecnie trwają prace nad kolejnym świadczeniem dla emerytów. - Czternasta emerytura będzie wypłacana w czwartym kwartale tego roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia pieniądze polityka Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej senior emerytura Grzegorz Jankowski

Narodowe Siły Zbrojne. Negocjacje w sprawie scalenia z Armią Krajową

Do 7 marca 1944 roku trwały negocjacje zakończone podpisaniem umowy scaleniowej jednej z największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, z Armią Krajową. - Żołnierze NSZ-AK i NSZ-OP wzięli udział wspólnie z AK w Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Dlaczego po scaleniu istniały jednak dwie organizacje NSZ?
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa Dorota Truszczak

"Sposób działania przygotowany na bardzo wysokim szczeblu". Kulesa o rosyjskich zbrodniach

Od kilku dni wychodzą na jaw zbrodnie popełnione w podkijowskich miastach, z których wycofali się Rosjanie. Obecnie rosyjscy agresorzy prowadzą ofensywę na wschodzie Ukrainy. - Chodzi o to, żeby nie tylko złamać wolę oporu tych, którzy walczą, ale żeby zastraszyć ludność cywilną i skłonić wszystkich do ucieczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rosyjskich zbrodniach Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina wojna 2022 Wojciech Górecki zbrodnie wojenne

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski Józef Piłsudski Andrzej Nowak

Ewa Mańkiewicz-Cudny: wojna odcisnęła piętno na moim dzieciństwie

- Urodziłam się, jak trwała jeszcze wojna. Odcisnęło to piętno na moim dzieciństwie. Zamiast biegać i krzyczeć, wolałam skupić się na różnych poważnych sprawach. W wieku 5 lat umiałam już czytać, miałam też niezłą pamięć. W związku z tym kilometrami mówiłam wiersze, ale jednocześnie zamęczałam swoje dwie starsze siostry, żeby mi poczytały. Po dwukrotnym przeczytaniu na ogół już pamiętałam i poprawiałam je, gdy usiłowały coś skrócić, opuścić - mówiła w Jedynce Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski technika NAUKA

"Jeden bocian wiosny nie czyni". Kiedy przyleci główna grupa tych ptaków?

Z całej Polski docierają informacje o pierwszych pojawiających się bocianach. - Główna fala bocianów jest około 10 dni po tych pierwszych, prawdziwych zwiadowcach. Spodziewajmy się jej pod koniec przyszłego tygodnia - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  bociany Krzysztof Michalski ptaki wędrowne ptaki wiosna

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Guzy: nie można o nich zapomnieć

- Konieczność wywarcia presji na Rosję, jeśli chodzi o wycofanie się z Ukrainy, zmianę polityki zagranicznej i odejście od polityki siły, wymaga długotrwałych zabiegów. Oznacza pełną i maksymalną izolację Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Paweł Lekki ludobójstwo zbrodnie wojenne Łukasz Adamski Jarosław Guzy