Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Anna Maria Żukowska: komisja ds. zbrodni wojennych na Ukrainie to dobry pomysł

Polski rząd proponuje powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie. Miałaby ona zbadać zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, takie jak masakra cywilów w Buczy. - Dobrze oceniam pomysł powołania takiej komisji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia lewica konstytucja ustawa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Mateusz Morawiecki Sejm Katarzyna Gójska

"Kiedy powraca deszcz" Nedy Neżdany w adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz

Akcja opowieści rozgrywa się w ukraińskim miasteczku, w którym od dłuższego czasu nikt się nie rodzi, nikt nie umiera i nigdy nie pada deszcz. Grupa znudzonych przyjaciół wymyśla dziwną grę, której obiektem stają się przyjezdni. Stawką są żywe emocje oraz walka z wszechogarniającą nudą, pustką i marazmem. Któregoś dnia, zmanierowani gracze, biorą sobie za cel Hałynę, która porzuciła prestiżową pracę w stolicy i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Jednak ku zdumieniu bohaterów okazuje się, że Hałyna staje się równorzędną partnerką w ich własnej grze. Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun. Adaptacja i reżyseria" Karolina Kirsz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Aleksandra Justa, Dorota Landowska, Ewa Skibińska, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Grabowski 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Zobacz także

Krajewski: sankcje muszą uderzyć również we wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej

- Im szybciej dojdzie do nałożenia na Federację Rosyjską i obywateli Rosji kolejnych pakietów sankcji, tym większe są szanse, że ten konflikt zostanie zakończony - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie Jarosław Krajewski (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja Magdalena Ogórek Donald Tusk POLSKA służby specjalne Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jarosław Krajewski

Lina Bögli jak Phileas Fogg. Podróż, która zaczęła się pod Krakowem

- Jak to często się zdarza w przypadku takich przedsięwzięć, stała za tym nieszczęśliwa miłość. Lina Bögli zakochała się w Polaku, oficerze wojska austriackiego. Była to miłość odwzajemniona, ale żeby mógł odbyć się ślub, oficer musiał zapłacić bardzo dużą sumę pieniędzy. Nie było go na to stać. Lina Bögli postanowiła wtedy, że wyruszy w podróż dookoła świata - mówiła w Jedynce prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN.
Zobacz więcej na temat:  podróże Polska Akademia Nauk Katarzyna Jankowska Szwajcaria NAUKA

Andrzej H. Wojaczek: potrzeba opowiadania historii była we mnie od urodzenia

- Gdy tylko nauczyłem się pisać, postanowiłem zapisywać wszystkie zasłyszane historie. A jako że żyję na Śląsku i otaczali mnie ludzie, którym te historie wręcz wylewały się z rękawa, to postanowiłem być w jakiś sposób kontynuatorem tej idei - mówił w radiowej Jedynce Andrzej H. Wojaczek, autor sagi "Wrzeciono Boga", której drugi tom pt. "Wdowi grosz" właśnie się ukazał.
Zobacz więcej na temat:  literatura Śląsk Andrzej Wojaczek Górny Śląsk KSIĄŻKA

Fotowoltaika na nowych zasadach. Co się zmieniło 1 kwietnia?

Zmienił się sposób rozliczania nowych prosumentów czyli osób lub instytucji, które na własne potrzeby wytwarzają prąd z odnawialnych źródeł energii, w przydomowych, bądź przyzakładowych mikroinstalacjach. (Mowa o konsumentach zaangażowanych w jednoczesną produkcję i konsumpcję dóbr lub usług). Nie będą oni rozliczani ilościowo z wyprodukowanej energii, ale będą ją sprzedawać. Branża fotowoltaiczna (PV) zwraca uwagę, że produkcja prądu z paneli nadal będzie się opłacać, szczególnie w dobie drożejącej energii.
Zobacz więcej na temat:  fotowoltaika Roman Czejarek prąd energia elektryczna ustawa

Jak wyglądały początki publicznego zwiedzania kopalni soli w Wieliczce?

Zorganizowany ruch turystyczny w Kopalni Soli "Wieliczka" trwa od końca XVIII wieku. Początkowo zwiedzanie odbywało się bezpłatnie i po znajomości, z czasem określono godziny i dni, natomiast płatny wstęp zaczął obowiązywać od 1868 roku. Wprowadzono anonsowane w prasie tzw. wielkie tury - dwa razy w roku - które liczyły jednorazowo nawet 500 osób.
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka turystyka historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Prof. Gasztold o stałych bazach NATO: to wyjście naprzeciw oczekiwaniom

Najwyższy rangą amerykański wojskowy, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley opowiedział się za utworzeniem na wschodniej flance NATO stałych amerykańskich baz wojskowych. Wyjaśnił, że stacjonujący żołnierze mogliby tam przebywać na zasadzie rotacji. - To propozycja, która wpisuje się w tradycyjne, realistyczne podejście dotyczące bezpieczeństwa państwa - stwierdziła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Aleksandra Gasztold.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina NATO USA Europa Rosja wojsko