Polskie Radio
Section05

pr24

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

– Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem, pod którym ma załamać się polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Bronisław Wildestein z tygodnika „wSieci”.  Zmiany w krajowych sądach były głównym tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Michał Kolanko Bronisław Wildstein Senat reforma sądownictwa

Epidemia cholery i wojna domowa pustoszą Jemen

Do ponad 300 tys. osób wzrosła liczba zakażonych cholerą w Jemenie. Od końca kwietnia państwo zmaga się z epidemią cholery, w wyniku której śmierć poniosło już blisko 2 tys. ludzi. Sytuację pogarsza tocząca się na terytorium kraju wojna domowa. O trudnej sytuacji politycznej i społecznej Jemenu mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Tadeusz Strójwąs, były dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jemen cholera ONZ

Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż nieodkryty

Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, zapoczątkował powstanie zbrojne przeciw Rosji i nie ustawał w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Tadeusz Kościuszko bez wątpienia należy do największych bohaterów w dziejach naszego kraju. To właśnie wokół tej postaci toczą się dyskusje historyków, którzy starają się odkrywać nieznane dotąd obszary z życia legendarnego dowódcy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Kościuszko

„Lato miłości” i rock'n'rollowa rewolucja kulturowa

Ponad 200 tysięcy młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów świata zawitało w czerwcu 1967 roku do kalifornijskiego Monterey. Chcieli wspólnie słuchać muzyki, śpiewać, bawić się, a także głosić hasła pokoju i wolnej miłości. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, przy okazji okrągłej rocznicy wielkiego karnawału hipisów, rozmowa na temat samego ruchu, kontrkultury i rock'n'rolla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA muzyka rozrywkowa

Na Zdrowie: alergia to nie wyrok

Już połowa naszego społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju alergie. Jednocześnie rośnie też liczba osób chorujących na astmę. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergia zawsze prowadzi do astmy? Jakie są skutki społeczne tego problemu? Na te pytania odpowiadał w audycji Na Zdrowie prof. Piotr Kuna – alergolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alergia alergie u dzieci

Prawo rowerzystów do odszkodowania za wypadek drogowy

Czy rowerzyści powinni ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej czyli na własną rękę, mimo braku obowiązku, podobnie jak właściciele aut kupować polisy OC? Dlaczego wypadek z udziałem cyklisty może drogo kosztować, zarówno jego samego, jak właściciela pojazd, z którym się zderzył - mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Mariusz Szóstka z Centrum Odszkodowań DRB.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 motoryzacja rower turystyka ubezpieczenie samochodu

Zmiany w sądownictwie. Publicyści: trafione działanie

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej odniósł się do reformy wymiaru sprawiedliwości, którą wdraża Prawo i Sprawiedliwość. Prezes partii rządzącej podkreślił, że jest to realizacja programu wyborczego jego ugrupowania. W Polskim Radiu 24 komentarze publicystów: Marka Króla, Andrzeja Gajcego („Rzeczpospolita”), Cezarego Krysztopy („Tygodnik Solidarność”) i Piotra Andrzejewskiego (były senator i sędzia Trybunału Stanu).
Zobacz więcej na temat:  PiS Jarosław Kaczyński krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości

Spór polsko-rosyjski o usuwanie „pomników wdzięczności”

W czerwcu polski parlament znowelizował ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy regulują kwestię usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów o charakterze nieużytkowym, gloryfikujących ustrój totalitarny. Na terenie Polski znajduję się 280 takich obiektów poświęconych Armii Czerwonej i braterstwu polsko-sowieckiemu. O usuwaniu radzieckich pomników mówił w audycji Gorąca Planeta szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Armia Czerwona

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Nie żyje poetka Julia Hartwig

Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła wczoraj w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te które stworzyła, zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej. Julię Hartwig wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja

Reforma sądownictwa jest potrzebna, ludzie jej oczekują

Senat przyjął bez poprawek w sobotę w nocy z piątku na sobotę nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. Za przyjęciem obu ustaw głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. O nowelizacji ustaw o KRS i ustroju sądów mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Michał Matys („Duży Format”).
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo PiS krs Sąd Najwyższy