Polskie Radio
Section05
trójka - zobacz także

"Napiętnowani marzeniami". Biografia grupy Oddział Zamknięty

– Każdy fan rocka zdaje sobie sprawę z tego, że było to zadanie trudne przez milion zmian w składzie i zmiany orbit stylistycznych. Historia Oddziału Zamkniętego to istny kosmos. Ale dzięki temu podczas pracy nie było nudy – mówił w audycji "Nasza tonacja" Michał Grzesiek, który napisał pierwszą biograficzną książkę "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" poświęconą jednemu z najważniejszych polskich grup lat 80.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kirmuć MUZYKA muzyka hp Trójka Rock Oddział Zamknięty Krzysztof Jaryczewski biografia KSIĄŻKA

"Splendor władzy" czyli przepych królów na wystawie w Łazienkach Królewskich

August II Mocny i August III Sas, wzorem Ludwika XIV, otaczali się niezwykłym luksusem. Poza dziełami malarstwa i rzeźby – na wystawie w Łazienkach Królewskich w Warszawie - znajdziemy też, pochodzące z ich kolekcji, posągi z porcelany, złoconą maskę – podobiznę króla czy broń wysadzaną diamentami i złotem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA muzeum Łazienki Królewskie Warszawa królowie Polski Marta Piasecka Trójka Trójka

Emocje na szczycie Warszawy. Niezwykłe tarasy widokowe

Warszawa mocno pnie się w górę: właśnie kończy się budowa kilku drapaczy chmur. Wraz z nimi powstają również niezwykłe tarasy widokowe. Trójkowy reporter wspiął się na sam szczyt, by przyjrzeć się tym konstrukcjom, sprawdzić, na jakie wrażenia można liczyć, a przy okazji również spojrzeć z góry na stolicę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Warszawa platforma Józef Niewiarowski Piotr Firan Trójka emocje miasto

Mamy młodych piłkarzy przejmują boisko

Największym wsparciem dla małego piłkarza czy piłkarki jest mama. To ona zawiezie na trening, upierze strój po meczu, ale też podniesie na duchu po porażce. Jest zawsze obok, a piłkarskie emocje nie są jej obce. Ostatnio mamy udowadniają, że futbol także im jest bliski, a piłkarską radość chcą czerpać nie tylko kibicując na stadionowych trybunach, lecz również biegając po boiskowej murawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piłka nożna Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka kobieta

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Nagrody Mediów Publicznych 2021: muzyka Skrzeka otwiera niebo

Halina Frąckowiak wygłosiła laudację na cześć laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. O twórczości Józefa Skrzeka mówiła, że "gra tak, że niebo się otwiera, a stamtąd płynie muzyka z duszy". Retransmisja Gali dziś (we wtorek 30 listopada) w radiowej Jedynce oraz na stronach Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA literatura Józef Skrzek Halina Frąckowiak Joanna Siedlecka Piotr Semka Trójka

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

W poniedziałek wieczorem dowiedzieliśmy się, kto zdobył Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w czterech kategoriach: muzyka, słowo, obraz oraz idea. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w gmachu Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio Agnieszka Kamińska W POLSKIM RADIU Trójka

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym Napoleon Bonaparte

Złota Piłka. Lewandowski: żadnego zaskoczenia nie ma

Polskie media społecznościowe i portale internetowe orzekły jednogłośnie – drugie miejsce Roberta Lewandowskiego w plebiscycie "France Football" jest wynikiem oszustwa i to on, a nie Lionel Messi, powinien opuścić Paryż ze Złotą Piłką. Czy na pewno? – Lewandowski zdobył największą liczbę bramek i tutaj nie było dyskusji. Natomiast jeżeli trzeba głosować na piłkarza najpopularniejszego i najlepszego, te szanse maleją – skomentował były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan lionel messi Francja Krzysztof Łoniewski społeczeństwo

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja

Natalia Kukulska w kilku muzycznych scenografiach

Tym razem Mateusz Krautwurst miał przyjemność spotkać się z Natalią Kukulską – artystką, której dyskografia pokazuje szerokie spektrum muzycznych zainteresowań i której różne artystyczne oblicza obserwujemy od lat. W najnowszej odsłonie audycji "Serdeczne dźwięki" usłyszeliśmy ją zatem w kilku muzycznych scenografiach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Mateusz Krautwurst Natalia Kukulska Pop Konrad Bieliński

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA reportaż Czesław Bielecki architektura KSIĄŻKA Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

Kalendarz adwentowy i jego historia

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan kalendarz Adwent Boże Narodzenie święta Martyna Masztalerz dzieci rodzice słodycze czekolada

Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ekologia Piotr Firan Józef Niewiarowski moda sklep sklep internetowy sklep w internecie zakupy zakupy w internecie konsument