Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Testimonium Flavianum" Józefa Flawiusza. Skąd biorą się wątpliwości dotyczące autentyczności?

"Testimonium Flavianum", czyli słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze pozachrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Józef Flawiusz Jezus Chrystus Mateusz Kusio Wielkanoc

Bezpieczna podróż na Święta Wielkanocne. O czym musi pamiętać kierowca?

Podczas Świąt Wielkanocnych wielu Polaków wyruszy w dłuższe lub krótsze podróże. O czym powinniśmy pamiętać za kierownicą? - Będąc kierowcą, musimy odpowiadać nie tylko za siebie, ale też obserwować sytuację na drodze i przewidywać, co się może wydarzyć, bo na drodze dzieje się wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Rybicki, instruktor techniki jazdy (Tor Modlin).
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Wasiek Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze motoryzacja prawo jazdy kierowcy samochody ruch drogowy Wielkanoc Andrzej Baranowski Andrzej Markowski Robert Rybicki Anna Drobińska

Hubert Miłkowski o "Norwegian dream": to historia o różnych rodzajach wykluczeń

Do polskich kin wchodzi polsko-norweska produkcja "Norwegian dream". Będący absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej norweski reżyser Leiv Devold delikatność uczucia, jakie rodzi się między bohaterami, konfrontuje z surowym, niesprzyjającym środowiskiem, w którym przyszło im na co dzień funkcjonować. W brutalnych realiach emigracji zarobkowej i braku poszanowania dla praw pracowniczych opowiada o poszukiwaniu tożsamości oraz cenie życia w zgodzie ze sobą. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Hubert Miłkowski Małgorzata Szumowska Mateusz Więcławek michał englert

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel MUZYKA KULTURA Dwójka

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc ptaki jajko ornitologia ekologia pisanki społeczeństwo infografika

Up To Date Festival 2024: hard groove i live acty

Festiwal Up To Date w Białymstoku już od 15 lat daje ludziom szansę odkryć nowe brzmienia. - W muzyce elektronicznej dzieje się dużo, a jednym z nowych zjawisk jest przenikanie się techno z muzyką basową - opowiada dyrektor artystyczny imprezy Jędrzej Dondziłło. - Obserwujemy je uważnie i staramy się dać temu wyraz w naszych line-upach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka elektroniczna MUZYKA hip-hop Białystok Kamil Jasieński

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks Michał Dębski MUZYKA Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA

Bohumil Hrabal. Pisał bez patosu, górnolotności i nadęcia

Kiedy Polacy mówią "to jest jak z Mrożka", mają na myśli sytuacje pełne absurdu. A co to znaczy "być jak z Hrabala"? - To był wielki intelektualista, który w gospodzie przede wszystkim opowiadał, rozmawiał, cytował wiersze podczas swoich posiedzeń, a ludzie patrzyli na niego jak zaczarowani - mówi Monika Zgustova, biografka Bohumila Hrabala.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Bohumil Hrabal Monika Zgustova Andrzej Jagodziński Aleksander Kaczorowski Czechy

"Kobieta z…" - nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Film "Kobieta z..." opisuje podróż Anieli, urodzonej i wychowanej jako Andrzej. - Mieliśmy - wraz z Michałem Englertem - poczucie, że jest dużo do zrobienia w tym temacie, że to jest ważne, że jest szansa coś zmienić, albo chociaż wywołać dyskusję - powiedziała w "Magazynie bardzo filmowym" Małgorzata Szumowska.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Małgorzata Szumowska michał englert Joanna Kulig transseksualizm

Kieślowski nie chciał wiedzieć, kogo gram – mówi Artur Barciś o swojej roli w "Dekalogu"

Od października 2023 W Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy trwa cykl spotkań z "Dekalogiem". W ostatnią środę miesiąca pokazywany jest jeden odcinek cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Projekcjom towarzyszą pokazy filmów inspirowanych "Dekalogiem", są zapraszani goście. Ostatnio był nim Artur Barciś, kreujący w cyklu tajemnicą postać pojawiającą się w prawie wszystkich odcinkach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Krzysztof Kieślowski Artur Barciś Dekalog Krzysztofa Kieslowskiego Justyna Grabarz Trójka

"To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali ratujący dzieci Róża i Jan Zamoyscy. Przesiedlenia w ramach wielkiej akcji (tzw. Grossaktion) były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały "oczyścić teren" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych. Słuchowisko wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Piotr Moss. Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda nagroda Zamojszczyzna historia Polski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Beata Jankowska Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin pr poleca

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia