Polskie Radio
Section05

POLSKA

SONDAŻ PiS mocno w górę, KO z dużą stratą. Znamy wyniki najnowszego sondażu

Na Prawo i Sprawiedliwość zamierza głosować 37 proc. wyborców; poparcie dla tej partii wzrosło o 8 pkt proc. w stosunku do lipcowego pomiaru - wynika z sondażu CBOS. Na Koalicję Obywatelską głos gotowych jest oddać 21 proc., o 7 pkt proc. mniej, a na Konfederację WiN - 6 proc., o 3 pkt proc. mniej. Odsetek niezdecydowanych wzrósł z 18 do 24 proc.
Zobacz więcej na temat:  polityka wybory parlamentarne sondaż

ANALIZA Giertych w nurcie "silnych razem", czyli mowa nienawiści wobec przeciwników politycznych i symetrystów

Donald Tusk ogłosił, że Roman Giertych, były prezes Ligi Polskich Rodzin, były lider Młodzieży Wszechpolskiej oraz były wicepremier za czasów rządów Kazimierza Marcinkiewicza i wcześniejszy minister edukacji narodowej, będzie kandydować do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. Kandydatura ta budzi jednak kontrowersje - jedną z przyczyn są jego związki z tzw. silnymi razem, czyli grupą internetowych trolli atakującą wszystkich nie będących wyznawcami PO i lidera tej formacji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce kampania wyborcza Sejm wybory parlamentarne Roman Giertych koalicja obywatelska Platforma Obywatelska PO internet mowa nienawiści opozycja

PR24 "Bezmyślna wyprzedaż". Piotr Nisztor o prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej

- Szokujący jest brak kluczowej dokumentacji w aktach prywatyzacyjnych Telekomunikacji Polskiej, aktach, które były przecież potem badane przez prokuraturę i CBA. Zabrakło kluczowych wątków, m.in. tego, kto zgodził się na to, że przy okazji Telekomunikacji Polskiej pozbywamy się tajnych łączy, z których korzystało wojsko, czy Emitela - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka wybory w Polsce Platforma Obywatelska Magdalena Złotnicka telekomunikacja polska prywatyzacja Jerzy Buzek

"Jej młodość i życie były symbolem oddania dla Polski". Premier wspomina Danutę Siedzikównę ps. Inka

Premier Mateusz Morawiecki, przypominając podczas codziennego wystąpienia w mediach społecznościowych o rocznicy zamordowania Danuty Siedzikówny "Inki" , mówił, że należy kierować się w życiu codziennym zasadą zawartą w zdaniu z listu "Inki" z więzienia: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba".
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna HISTORIA II wojna światowa Mateusz Morawiecki premier

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Saryusz-Wolski: pieczętował nie tylko los Polski

- Pakt Ribbentrop-Mołotow był jednym z najbardziej niebezpiecznych i haniebnych porozumień w historii świata - powiedział w Brukseli europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Polityk wziął udział w otwarciu wystawy "Pakt zbrodniarzy" w Parlamencie Europejskim, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Jacek Saryusz-Wolski pakt Ribbentrop-Mołotow

Wiceminister Piontkowski: referendalne pytanie o zaporę to pytanie o bezpieczeństwo Polaków

- Pytanie referendalne o stosunek Polaków do zapory na granicy z Białorusią i zabezpieczenia w ten sposób przed nielegalną migracją jest jak najbardziej na miejscu - mówił w Usnarzu Górnym (Podlaskie) przy granicy z Białorusią polityk PiS, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Senat Tomasz Grodzki Platforma Obywatelska PO opozycja koalicja obywatelska wybory w Polsce polityka marszałek senatu

Szef MSWiA: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia żądają opuszczenia Białorusi przez Grupę Wagnera

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w liście do władz w Mińsku żądają opuszczenia Białorusi przez najemników z tzw. Grupy Wagnera oraz opuszczenia stref przygranicznych przez nielegalnych imigrantów - poinformował polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Grupa Wagnera Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Białoruś polityka

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie ŚWIAT Petr Fiala