Polskie Radio
Section05
Rafał Ziemkiewicz

Jakie rozmiary będzie miała rekonstrukcja rządu? Komentarze

– Anna Streżyńska, mimo że jest jednym z lepszych ministrów, padnie prawdopodobnie ofiarą rekonstrukcji, bo nie pasuje do żadnej układanki – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianych na najbliższe dni zmian w składzie Rady Ministrów. W audycji „Wróżenie z Faktów" swoimi przewidywaniami, odnośnie ewentualnych roszad, podzielił się także Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu Anna Streżyńska Jan Szyszko Antoni Macierewicz Andrzej Duda Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Roman Imielski Jarosław Kaczyński ministerstwo środowiska Prawo i Sprawiedliwość

Różne stenogramy ABW ws. Amber Gold. "To ewidentny skandal"

- W sprawie Amber Gold zaczyna się wyłaniać sytuacja, w której firma pana P. to nie był prosty przekręt, ale przekręt mający bardzo wysoko postawionych mocodawców. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że niekoniecznie w Polsce – powiedział o pracach sejmowej komisji ds. Amber Gold Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. Gościem Debaty Poranka był także Marcin Celiński z Liberte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz komisja śledcza ABW Sejm

PE: dyskusja o sytuacji w Polsce. Komentarze

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił, że przekazana przez polskie władze odpowiedz na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.Timmermans mówił o tym na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, na którym odbywa się dyskusja o praworządności w Polsce. O postępowaniu UE wobec Polski w Debacie Poranka rozmawiali Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy), Artur Celiński (Res Publica), Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Frans Timmermans Unia Europejska prawo Rafał Ziemkiewicz

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  krs Sejm sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz PiS

„Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie to wyróżnienie”

– To ważna wizyta z punktu widzenia rządu i prezydenta, którzy przez długi czas byli atakowani, którym zarzucano, że są izolowani na arenie międzynarodowej – mówił w Debacie Poranka o obecności Donalda Trumpa w Polsce Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”. W Polskim Radiu 24 wizytę prezydenta USA komentował również Marcin Celiński z „Liberte!”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Donald Trump w Polsce USA Trójmorze Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

"Nieprawdopodobna niefrasobliwość prokuratury"

- Taki osobnik jak sam Marcin P. to był figurant, nad którym była potężna krysza. Pytanie czy ta krysza ograniczała się do Gdańska, które jawi się tu jako polskie Palermo z totalnym zblatowaniem polskich służb. Moim zdaniem nie ograniczało się to do miasta – powiedział w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. O przesłuchaniu Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold mówił także Marcin Celiński z Liberte.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza Sejm Rafał Ziemkiewicz Marcin Celiński Andrzej Seremet ABW

"O Piłsudskim przywykliśmy mówić tylko na kolanach"

Wokół twórców polskiej niepodległości narosło wiele mitów. Józef Piłsudski jest traktowany dzisiaj niemal z boską czcią, lecz wiele jego posunięć może budzić kontrowersje. O mitach narosłych wokół marszałka mówił w audycji Wszystko Jest Historią dziennikarz i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Ziemkiewicz historia Polski Józef Piłsudski Roman Dmowski II Rzeczpospolita książki Bereza Kartuska

Polska w RB ONZ. "Jest to honor dla naszego kraju"

- Niewątpliwie wybór Polski na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest kolejnym certyfikatem, że propagandowa narracja jakoby została zniszczona nasza międzynarodowa pozycja jest kompletną bzdurą – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. Gośćmi audycji byli także Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Surmacz (Trójka Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Rafał Ziemkiewicz Adrian Stankowski Wojciech Surmacz

„Decyzja SN to salwa w wojnie między sędziami a władzą”

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – komentował w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, odnosząc się do wyroku SN ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. – Sędziowie nie zajmowali się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – mówił z kolei Marcin Celiński z „Liberte!”
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński prezydent CBA Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

"Amerykanie skazani są na rolę światowego policjanta"

– Administrację Trumpa budują ludzie o antykomunistycznym i antysowieckim nastawieniu – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Jakim przywódcą okaże się Donald Trump i jaki kierunek obierze jego prezydentura? W audycji "Wróżenie z Faktów" do tematu odniósł się także publicysta Dominik Zdort. Dziennikarze skomentowali również inne wydarzenia polityczne oraz zastanowili się nad ich skutkami w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA polityka Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz

Nowy rok szansą dla opozycji i partii rządzącej

Koniec 2016 roku w polityce upłynął pod znakiem sporu, między partią rządzącą a opozycją. Platforma Obywatelska i Nowoczesna w dalszym ciągu okupują Salę Plenarną Sejmu. O tym, co nowy rok przyniesie polskiej scenie politycznej mówili w audycji Wróżenie Z Faktów Rafał Ziemkiewicz („Do Rzeczy”) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm polityka Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Platforma Obywatelska Jarosław Kaczyński protest media dziennikarze