Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Irena Santor laureatką Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. "Radio mnie przytuliło"

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Nagrodę Honorową za całokształt działalności otrzymała Irena Santor – pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej. Laureatka dziękowała między innymi Polskiemu Radiu, za to, że pomogło jej w czasie przejścia od muzyki ludowej do rozrywkowej.  
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Irena Santor Trójka MUZYKA

"Sploty" - debiutancka płyta zespołu Jaśmin. "Lubimy tworzyć różną muzykę"

- Jak już zaakceptowałyśmy cały mastering płyty, siedziałam sobie wieczorem z herbatką, wszyscy już spali, przesłuchałam całą tę płytę i byłam taka wzruszona - mówi Uli Kaczyńskiej w "Muzycznej Jedynce" Karolina Sienkiewicz z duetu Jaśmin, który tworzy razem z Agatą Gałach. Owocem ich współpracy jest płyta "Sploty", która niedawno miała swoją premierę. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zamek architektura Stanisław Leszczyński Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński turystyka podróże Podróże z Czwórką Australia Paweł Edmund Strzelecki odkrycia i ciekawostki

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zdrowie aktywność fizyczna przyroda wycieczka natura ekologia motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Irena Santor, Martyna Pastuszka i Wojciech Niedziółka laureatami konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej

- Ludzie w jakiś sposób chcieli mi pokazać, że doceniają to, co robię, to, co zrobiłem przez ostatni rok - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka, zdobywca Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. Statuetki otrzymali również: założycielka {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka w kategorii Osobowość Roku, Karolina Kaźmierczak, dyrektorka konkursu imienia Henryka Wieniawskiego uznanego za wydarzenie roku, oraz Irena Santor, laureatka Nagrody Honorowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Koryfeusz Muzyki Polskiej Wojciech Niedziółka Martyna Pastuszka Irena Santor filharmonia narodowa

Wirtualna Karta Biblioteczna - więcej książek dla lubelskich studentów

Biblioteki wszystkich państwowych uczelni w Lublinie są dostępne dla studentów i pracowników naukowych, a to za sprawą wspólnej inicjatywy jaką jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Student w sieci może teraz wybierać i rezerwować książki w pięciu bibliotekach głównych. Władze poszczególnych uczelni tłumaczą to choćby podobną ofertą dydaktyczną i tymi samymi kierunkami na różnych wydziałach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Piotr Firan Weronika Puszkar biblioteka studenci studia szkoła wyższa

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Weiss Dwójka opera Beata Stylińska TEATR reżyser

Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny

To historia poruszająca, dramatyczna, ale mało znana: w latach 1921-1922 powróciło do niepodległej już Polski blisko 900 dzieci wcześniej ewakuowanych z ogarniętej wojną domowa i postępującym chaosem Rosji. Ich losy i epopeję opisuje w swojej książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski dzieci Rosja Japonia pomoc Michał Żołądkowski Trójka KSIĄŻKA

Stanisławowski Las Pamięci - upamiętni Polaków zamordowanych w 1941 roku

Podczas II wojny światowej w Czarnym Lesie koło Stanisławowa Niemcy wymordowali przedstawicieli polskiej elity, głównie nauczycieli ziemi stanisławowskiej. Kilkadziesiąt lat później we Wrocławiu powstanie obiekt, który upamiętni tamte wydarzenia oraz utrwali kulturę i historię miejscowości. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Stanisławów Czarny Las okupacja niemiecka