Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Don Kichot" - z choreografią Anny Hop. Baletowy hit w Operze na Zamku w Szczecinie

- Obok "Jeziora Łabędziego", "Dziadka do orzechów" i wielu innych "Don Kichot" jest jednym z tych sztandarowych, największych, najbardziej rozpoznawalnych baletów. Muzyka tak samo - to są wielkie, baletowe hity - mówiła w Dwójce choreografka Anna Hop. Wkrótce widowisko to będzie można obejrzeć w Operze na Zamku w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  balet taniec Dwójka Paweł Siwek Szczecin KULTURA

Serial inspirowany książką Katarzyny Bondy. Nowa gratka dla fanów kryminałów

Prawdziwa gratka dla fanów kryminałów i twórczości Katarzyny Bondy. Serial zainspirowany książką autorki wchodzi do oferty jednej z platform streamingowych. Produkcja zatytułowana "Morderczynie" będzie liczyła sześć odcinków. O serialu w audycji "Trójka pod księżycem" opowiadali aktorka Iza Kuna oraz reżyser Kristoffer Rus.
Zobacz więcej na temat:  Trójka iza kuna Katarzyna Cygler serial kryminał

Nie żyje Wanda Półtawska. "Jej przyjaźń z Karolem Wojtyłą miała charakter bardzo twórczy"

W wieku blisko 102 lat zmarła Wanda Półtawska, doktor psychiatrii, działaczka na rzecz obrony życia człowieka, wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. - Pani doktor z jednej strony służyła całym aparatem naukowym, który posiadała jako lekarka, jako psychiatra. Zarazem była osobą głęboko wierzącą. Stąd też, myślę, wszystko to, co przez lata udało się wypracować wspólnie z papieżem - mówił w Dwójce ks. dr Paweł Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska śmierć odeszli 2023 Paweł Siwek rodzina małżeństwo Karol Wojtyła Jan Paweł II przyjaźń Dwójka

Podtrzymać tradycję Podhala. Reportaż "Hen wysoko w górach" o zespole Zbójnicek z Zębu [POSŁUCHAJ]

Może się poszczycić najwyższym położeniem w Polsce. Mowa o wsi Ząb, koło Zakopanego, która leży na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza. Góralska miejscowość słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale też z kultywowania folkloru i tradycji dawnego Podhala. Mimo że na co dzień już niewielu mieszkańców zajmuje się wypasem owiec, rolnictwem czy wyrobem oscypków, to o starych zwyczajach tego regionu nie pozwala zapomnieć zespół regionalny Zbójnicek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Zakopane folklor tradycja Podhale góry Monika Chrobak

Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju

Wystawa "Schronienie: dobrostan" jest opowieścią o ochronie naszego dobrostanu, dziedzictwie kulturowym i naturalnym. W jej ramach nad tym, co stanowi o dobrostanie, zastanawiają się między innymi artyści, eksperci ds. środowiska narodowego i etnografowie. Wystawa jest także finisażem projektu "Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo", łączącego światy kultury i natury.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski KULTURA Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawa

Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jan Tomasz Adamus Jakub Kukla Claudio Monteverdi

Tantiemy dla polskich filmowców od platform streamingowych: problem wciąż nie rozwiązany

Platformy streamingowe zyskały w naszym kraju wielką popularność, jednak polscy filmowcy wciąż nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w masowo oglądanych produkcjach. To wciąż nierozwiązany problem, mocno dyskutowany w środowisku i m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O tym właśnie Ryszard Jaźwiński rozmawia z mocno zaangażowanym w sprawę Robertem Gulaczykiem znanym m.in. z filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski Ryszard Jaźwiński Trójka tantiemy streaming robert gulaczyk

Irena Santor laureatką Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. "Radio mnie przytuliło"

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Nagrodę Honorową za całokształt działalności otrzymała Irena Santor – pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej. Laureatka dziękowała między innymi Polskiemu Radiu, za to, że pomogło jej w czasie przejścia od muzyki ludowej do rozrywkowej.  
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Irena Santor Trójka MUZYKA