Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wędkarstwo. Czy to sport, który wymaga dużo ruchu?

Wielu z nas sądzi, że łowienie ryb to przede wszystkim wielogodzinne siedzenie na krzesełku. Nic bardziej mylnego! Wędkarstwo spinningowe i wędkarstwo spławikowe sportowe to aktywne, wymagające dużej ilości ruchu hobby. - Nieraz widziałem na zawodach, jak ludzie dosłownie biegli na swoje stanowiska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wędkarz Marcin Mujta.
Zobacz więcej na temat:  Jeydnka Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Maciej Jastrzębski wędkarstwo

Prehistoryczne odkrycie w Zambii. Odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat

Przy wodospadach Kalambo w Zambii odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat. Są to dwie skrzyżowane ze sobą metrowe kłody, na których powierzchni widać ślady użycia kamiennych narzędzi. Prehistorycznym "cieślą" nie był na pewno przedstawiciel naszego gatunku - homo sapiens, tylko ktoś inny…
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Zambia Paweł Valde-Nowak Afryka prehistoria Dawid Surmik

BohaterONy 2023. "Naród bez historii to nie naród" [ZOBACZ WIDEO]

Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich przyznano w czwartek (12.10) już po raz piąty. - Mam wielką radość, że pamiętacie o nas, że się spotykamy, że nareszcie czujemy, że jesteśmy doceniani. To bardzo piękne - mówił podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Janusz Walendzik ps. Czarny, 92-letni powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  BohaterON konkurs Powstanie Warszawskie Piotr Gliński gala Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Dwójka kampania społeczna KULTURA Martyna Szymczakowska

"Chłopi": namalowany (dosłownie) obraz wsi i polski kandydat do Oscara

Malarska adaptacja "Chłopów" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to polski kandydat do Oscara. Ten duet, a właściwie trio, bo trzeba jeszcze dołączyć producenta Seana Babbitta, ma już na koncie jedną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zrealizowany podobną techniką film "Twój Vincent". Publiczność na tegorocznym FPFF w Gdyni nagrodziła "Chłopów" swoją nagrodą – teraz widzowie w całym kraju będą mogli się przekonać, czy to był słuszny wybór, gdyż w piątek 13 października film wchodzi do kin.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Chłopi kandydatem do Oscara Władysław Reymont ekranizacja DK Welchman Oscary Trójka

XXIII Festiwal Sztuki Mimu. "Treny" Kochanowskiego w wykonaniu teatru pantomimy

W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W piątek (13.10) zaprezentowany został spektakl "Treny" Jana Kochanowskiego w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy. - Czy można pokazać poezję, wychodząc poza narrację słowną? Sam zadałem sobie to pytanie, gdy otrzymaliśmy taką propozycję - mówił w Dwójce Bartłomiej Ostapczuk, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  pantomima Jan Kochanowski TEATR Dwójka Jakub Jamrozek

Ratownicy medyczni i pomoc przy wypadkach drogowych. Czym jest korytarz życia?

Ratownicy medyczni niosą pomoc ofiarom zdarzeń drogowych. W "Bezpiecznej Jedynce" zwracamy uwagę na zachowania kierowców, które mogą utrudniać dojazd karetki na miejsce zdarzenia. Dlaczego tak ważne jest tworzenie korytarzy życia? Czy umiemy udzielić pierwszej pomocy medycznej ofiarom wypadku drogowego? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo Klaudia Wasiek ratownik medyczny kierowcy samochody wypadek Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pierwsza pomoc infografika

Prof. Michał Głowiński: wszędzie panowało straszne zakłamanie [POSŁUCHAJ]

- Maturę zdałem w roku pańskim 1951. Zrobiłem to dość młodo, nie miałem jeszcze 17 lat. Zdecydowałem, że pójdę na polonistykę. Zawsze interesowałem się literaturą, lubiłem czytać i sądziłem, że te studia właśnie na tym będą polegały - opowiadał w jednej z archiwalnych audycji profesor Michał Głowiński, znakomity literaturoznawca i językoznawca, historyk i teoretyk literatury i edytor. Pisarz zmarł 29 września br. w wieku 88 lat. W Dwójkowym cyklu przypomnieliśmy opowieści profesora nagrane w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński Dwójka Dorota Gacek KULTURA literatura