Polskie Radio
Section05
dzieciństwo

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Krynica muzeum zabawki dzieciństwo Łukasz Sobolewski Trójka

Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo psychologia STYL ŻYCIA imię dla dziecka

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo wychowanie psychologia psychiatria emocje

Słuchowisko PR w hołdzie małym powstańcom [ZOBACZ WIDEO]

"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa KULTURA słuchowisko dzieci dzieciństwo

Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?

Kino familijne to niezwykle specyficzna część branży filmowej. Czy starsze, kultowe tytuły, takie jak "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię" mają szansę konkurować z dzisiejszymi, nowymi produkcjami ? Na jaką konfrontację narażone jest współczesne kino familijne?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA dzieci dzieciństwo bajki dla dzieci telewizja Kornel Makuszyński

Agnieszka Cubała: historie dzieci z powstańczej Warszawy są wstrząsające

- Historie dzieci uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim obraz rzeczywistości, którą przeżywały, to dowód na to, że wojna jest najgorszą plagą, jaka może się komukolwiek przydarzyć - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie dzieci dzieciństwo Warszawa Paweł Siwek Dwójka II wojna światowa literatura

Upał - samochodowe zagrożenia

Trwa lato, a wraz z nim powróciły upały. W ostatnich tygodniach temperatura niejednokrotnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Kiedy z nieba leje się żar, samochód w mgnieniu oka zmienia się w nagrzany, blaszany piecyk. Jak się zachować, aby uniknąć ryzyka związanego z przegrzaniem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Być dzieckiem hipisów - cena wolności

- Wiele osób znalazło się w ruchach hipisowskich w poszukiwaniu miłości, której nie mogli znaleźć wokół siebie - mówi Iza Klementowska, autorka książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów". - Były to próby znalezienia nowej rodziny, która akceptuje cię takim, jakim jesteś, i życie bez konwenansów. Książka opisuje dorosłe już dzieci hipisów i ich relacje z rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik Szymon Jaworski lata 60 dzieci dzieciństwo

Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo wychowanie rodzice smartfony tablety technologie internet rozwój dziecka psychologia

"Daleko jeszcze?" - jak przetrwać podróż z dziećmi i nie zwariować?

Mamy wakacje! Niebawem w trasy wyruszą wyładowane po brzegi samochody, w których pełne energii i chęci do zabawy dzieci będą czuły się jak w więzieniu. W ciągu kilku godzin jazdy w małym, pędzącym pudle, wielokrotnie usłyszysz słynne pytanie: „Daleko jeszcze?”. Jak przetrwać podróż z dziećmi, aby nie zepsuć sobie wakacyjnego nastroju?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców dzieci dzieciństwo podróże podróże po Polsce podróże zagraniczne Podróże rodzinne czas wolny relaks wakacje urlop drogi ciekawość ciekawostki STYL ŻYCIA

Wakacje od bezpieczeństwa?

Nareszcie lato! Nareszcie wakacje! Uczniowie mają za sobą wyjątkowy rok szkolny. Przez wiele tygodni uczyli się zdalnie spędzając większość czasu w domach. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli jednak oderwać się od obowiązków i wyjechać na zasłużone (w większym lub mniejszym stopniu) wakacje. Policja zadba, by nie były to wakacje od bezpieczeństwa na drodze.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód rower dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze droga dla rowerów drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze szkoła NAUKA zdalne nauczanie zdalna nauka edukacja policja policja polska wakacje rodzice

Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzień dziecka dzieci dzieciństwo Kazimierz Dolny wystawa Mateusz Drozda

Ojcostwo na emigracji. „Wygrywa mężczyzna, który jest obecny”

„Powtarzam wszystkim moim kolegom, którzy zdecydowali się na rodzinny powrót z emigracji, kiedy z różnych przyczyn żona z dziećmi wróciła wcześniej a mężowie, ojcowie wciąż pracują za granicą: wygrywa mężczyzna, który jest obecny” - mówi Tomasz Kania, wydawca portalu o ojcostwie i rodzinie, Misja 52.
Zobacz więcej na temat:  ojcostwo rodzice rodzina dzieci dzieciństwo emigracja wychowanie działalność gospodarcza małżeństwo Małgorzata Frydrych

Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Jak lotnictwo ratuje ludzkie życie? Czy można mieszkać na lotnisku? W jaki sposób lotnicy korzystają z alfabetu? Na te wszystkie pytania w Zagadkowym Studiu odpowiedziała Anna Litwinek – autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników", która sama sporo czasu bujała w przestworzach, służąc w Siłach Powietrznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo lotnictwo serce samoloty samolot