Polskie Radio
Section05

emigracja

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa Polonia Wyspy Owcze Wigilia Boże Narodzenie tłumacz Małgorzata Frydrych

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa Polonia pomoc Włochy Wyspy Owcze Wielka Brytania Szkocja Niemcy osobowości Małgorzata Frydrych

Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?

Jak wygląda nauka polskich uczniów pozostających poza granicami kraju, zwłaszcza nauka języka polskiego i historii? W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziały o tym Justyna Kralisz, która pełni stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą oraz Gabriela Sierocińska-Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie pogrzeb świątynia opatrzności Małgorzata Frydrych Londyn Newark Instytut Pamięci Narodowej

Z Polski w świat. Z Ukrainy do Polski… [POSŁUCHAJ]

– Muzeum Emigracji to idealne miejsce dla pracy "Cel pobytu". Całe muzeum jest poświęcone migracji Polaków, a w ostatniej sali znajduje się wystawa, która opowiada o emigracji i o Polsce jako miejscu, które staje się domem dla wielu emigrantów, a w tym roku dla wielu uchodźców – podkreśla Yuriy Biley, autor instalacji.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Barbara Marcinik Trójka emigracja zarobkowa wojna na Ukrainie uchodźcy

„Kawa z Iwonką”. Rozmowy o stracie żony i mamy

Zbyt krótko cieszyliśmy się naszym rodzinnym powrotem do domu w Polsce i narodzinami drugiego dziecka. Diagnoza, rak piersi, pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy pełni nadziei, że leczenie odda nam Iwonkę ale tak się nie stało. Cieszę się, że do końca mogłem opiekować się żoną na onkologii – mówi Tomasz Kania, twórca bloga dla małżonków „Misja 52” i autor książki „Kawa z Iwonką”.
Zobacz więcej na temat:  rodzina na swoim rak piersi śmierć żałoba dzieci Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

Wacław Lednicki. Na wskroś polski znawca literatury rosyjskiej

55 lat temu, 29 października 1967 roku, zmarł w Nowym Jorku Wacław Lednicki, literaturoznawca, profesor kilku uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Berkeley. W świecie nauki zasłynął pogłębionymi analizami więzi literackich między spuścizna polską i rosyjską. Był autorem wielu prac charakteryzujących twórczość Puszkina.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Rosja Uniwersytet Jagielloński Berkeley Harvard

Ks. Leszek Kryża: pomagamy wszędzie ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu

Idzie zima. Na wchodzie Ukrainy temperatury spadają nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Koncentrujemy się na zakupie pieców z rurą, którą będzie można wystawić przez okno. Takie „kozy” umożliwią z jednej strony ogrzanie pomieszczenia, z drugiej ugotowanie ciepłego posiłku. Drugi nasz priorytet to płyty, aby zabić szczeliny okienne z powybijanymi szybami. Jak zawsze pomagamy wszystkim ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu” - mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina uchodźcy Kościół katolicki POLSKA pomoc zima piec pieczywo żywność Episkopat Polski Małgorzata Frydrych

„Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Spuścizna Sokolstwa Polskiego w Ameryce wróciła do ojczyzny

Polish Falcons of America, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrekcja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają na wystawę „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa USA Polonia w USA Polonia Kazimierz Pułaski SPORT ojczyzna Małgorzata Frydrych Instytut Pamięci Narodowej

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Bieszczady pomoc Małgorzata Frydrych

„Dwie godziny dla rodziny”. Globalny biznes korzysta z polskich innowacji społecznych

Czy można z Polski eksportować globalnie innowację społeczną? Kampania z Polski „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” (#2h4family/4human) udowadnia, że to możliwe. W akcję zaangażowały się już firmy z 59 krajów. To oznacza, że pierwsza polska kampania wellbeing adresowana do pracodawców jest już celebrowana w co trzecim państwie na świecie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim dzieci wychowanie ekonomia społeczna Ekonomia dla dzieci biznes biznes za granicą wsparcie procesów biznesowych Małgorzata Frydrych

Escribo Elmiry Skarłosz. Dobrze napisana historia o powrocie do Polski

Tak jak znaczenie ma to czym i na czym piszemy lub malujemy, tak równie wielkie znaczenie ma miejsce, w którym żyjemy. Zapewnia o tym Elmira Skarłosz, osoba, która w jednym i w drugim może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Po 10 latach emigracji, porzuciła Szkocję i wróciła w rodzinne strony, by wraz z mężem zbudować w Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży papierniczej i piśmienniczej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa rodzina na swoim Szkocja Wielka Brytania Katowice małopolskie papier praca praca na własny rachunek Małgorzata Frydrych

Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski: teraz będziemy grać u siebie

Ten dom na Mazurach i Koncerty Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczają kolejne rocznice naszego wspólnego życia w Polsce. 14 lat temu pojechałem po Olę do Kanady i razem wróciliśmy do Polski - mówi Jacek "Wiejski" Górski. - Właściwie to ja byłam emigrantką i wróciłam do kraju. Jacek był tą kotwicą, która mnie znów do ojczyzny przycumowała - wspomina Aleksandra Turkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ojczyzna koncerty niepodległość Muzeum Powstania Warszawskiego Westerplatte wieś Małgorzata Frydrych

Nietuzinkowy Dom Renaty Nicpoń. "Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju"

To była słuszna decyzja. Obie były słuszne. Ta o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych i ta o powrocie na stałe do Polski. Ten czas w życiu mnie ukształtował. Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju – przyznaje Renata Nicpoń, coach, twórczyni Nietuzinkowego Domu i bloga "Nicpoń Inspiruje".
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa rozwój osobisty warsztaty szkolenia Stany Zjednoczone Wielka Brytania Dolny Śląsk Małgorzata Frydrych

Jacek Słowak i Chata Podróżnika. „Nie chcę być daleko od Polski”

Podróżuje od 30 lat. Przeszedł i przejechał cały świat. Jak sam przyznaje, w niektórych krajach zatrzymywał się na dłużej, w innych był na chwilę. Znalazł kilka pięknych miejsc, gdzie mógłby osiąść na stałe. Jednak jego serce skradły Góry Świętokrzyskie. „Urodziłem się w Kielcach. Tu mam rodzinę, bliskie mi osoby. Nie chcę być daleko” - mówi Jacek Słowak, podróżnik, twórca Chaty Podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  podróże Afryka Góry Świętokrzyskie Polonia podróże zagraniczne turystyka Kielce Małgorzata Frydrych